I když se emoce v době pandemie proměnily, dlouhodobou spokojenost se životem infekce zasáhla méně, konstatují autoři zprávy. "Ptali jsme se na dva typy otázek. Jedna se týkala života obecně, nazýváme to jeho hodnocením. Jak jde váš život? Další je o náladě, emocích, stresu, úzkosti," přiblížil jeden z editorů dokumentu Jeffrey Sachs.

"Samozřejmě jsme stále uprostřed hluboké krize. Ale odpovědi ohledně dlouhodobého hodnocení života se (oproti předchozí zprávě) výrazně nezměnily, i když narušení našich životů bylo tak rozsáhlé," dodal Sachs, podle nějž lidé v uplynulém roce prokázali velkou odolnost.

Zpráva hodnotí 149 zemí světa na základě faktorů, jako je například hrubý domácí produkt, předpokládaná délka zdravého života, míra korupce, sociální podpora nebo osobní svoboda. Hlavní pořadí je sestaveno stejně jako v minulosti na základě hodnocení za poslední tři roky. Autoři zdůraznili, že údaje za rok 2020 měli k dispozici z necelé stovky zemí, hodnocení ostatních států jsou založená na odhadech z dřívějších dat, uvedla AP.

Evropské země v top 10

Evropské země nakonec obsadily devět z prvních deseti míst, vklínil se mezi ně pouze Nový Zéland. Jako nejšťastnější země světa se opět ukázalo Finsko následované Dánskem, Švýcarskem, Islandem a Nizozemskem. Česko z loňské 19. pozice postoupilo na 18. příčku, přičemž v posledních letech v žebříčku setrvale stoupá vzhůru. V roce 2016 bylo 27., o rok později 21. a předloni 20. Slovensko letos skončilo 34., poskočilo z loňského 37. místa. Naopak coby nejméně šťastné země se ukázaly Afghánistán, Zimbabwe, Rwanda, Botswana a Lesotho.

Výjimečně letos autoři zprávy zveřejnili i pořadí založené pouze na datech z uplynulého roku, což běžně nedělají. Podle nich to může být zajímavé s ohledem na změny, které přinesla pandemie. Také v žebříčku za samotný rok 2020 skončilo na prvním místě Finsko, do první desítky se ale v tomto případě propracovalo Německo a Česko skončilo na 16. místě, Slovensko na 22. místě.

Dlouhodobě jsou podle ekonoma z Columbijské univerzity Sachse nejspokojenější obyvatelé zemí na severu Evropy. Na předních příčkách se umísťují pravidelně. "Lidé se v těchto zemích cítí bezpečně (…). Vlády jsou považovány za důvěryhodné a čestné a velká je tam i vzájemná důvěra," dodal.