Pro odtržení od krajského města se vyjádřilo 75,5 procent voličů. Účast v hlasování byla vysoká, přesáhla 83 procent oprávněných osob. Želechovice mají necelé dva tisíce obyvatel.

„Účast překonala veškerá naše očekávání. Je to jednoznačný účet pro město Zlín,“ usmíval se jeden z iniciátorů osamostatnění Želechovic, Michal Špendlík.

Primátorka Zlína Irena Ondrová Deníku řekla, že samostatným Želechovicím přeje hodně úspěchů. „Je to jejich volba,“ reagovala na výsledky hlasování. „Ale docela se divím, že si lidé neváží dobré adresy, kterou město Zlín je,“ dodala primátorka. Zda se mohou příkladem Želechovic inspirovat i jiné místní části Zlína, nechce Ondrová odhadovat.

Lidé v Želechovicích přijali pár minut po půlnoci zprávu s radostí. „Hospodaření bylo neprůhledné. Bude to teď lepší, alespoň si to myslím,“ poznamenal Radek Obadálek.

Málo investic

„Je to určitě pro Želechovice dobře. Když se dívám na ostatní obce, které se osamostatnily, tak vidím, že jsou na tom daleko lepší. Bylo tady málo investic pro mládež a děti. Budeme si teď moci rozhodovat sami o sobě,“ míní zase Ivo Světlík.

S obyvateli místní části oslavovala i senátorka Alena Gajdůšková, která je také občankou Želechovic. „Ukázalo se, že radnice špatně poslouchala, když jsme varovali, že lidé nejsou spokojeni. Zlín prodělá a Želechovice vydělají,“ podotkla. Podle ní má radnice s místními částmi lépe komunikovat a uvažovat o vytvoření městských částí. „Přiznám se, že i mě výsledek místního referenda překvapil,“ dodala.

„Je to smutné, ale nic jiného nám nezbývalo,“ říká Miroslav Malaník.

Referendem žila a fandila i Jindřiška Marečková. „Vše je o občanech a naší vůli. Nic nebude zadarmo, čeká nás těžká práce, ale jsem ochotná se zapojit,“ sdělila.

Iniciátoři osamostatnění Želechovic hlasování vyvolali, protože prý vedení Zlína místní část Želechovice nad Dřevnicí dlouhodobě zanedbávají. Obyvatelé budoucí samostatné obce poukazují například na špatný stav chodníků a silnic.

Anna Novotná, Aleš Měřička