Hampla ve druhém kole podpořilo 68 procent a Lásku 65 procent voličů. Senátorkou (nyní za SZ) se po letech znovu stala i bývalá zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová. V Přerově získala 54 procent hlasů.

„Během svých pubertálních let jsem si připravil proslov na okamžik, kdy přebírám Zlatého lva, Oscara, trofej pro nejlepšího fotbalistu, ale děkovnou řeč na senátora jsem si nepřipravil vůbec nikdy. Možná až si to trošku v hlavě srovnám, tak budu vědět, co říct," řekl Láska.

Příjemné překvapení

Také Hampla jeho výsledek překvapil. „Číselně je to pro mě příjemné překvapení. Až tak velký náskok jsem nečekal," řekl bezprostředně po zvolení. V Senátu se chce věnovat především otázkám vědy a vzdělávání, ale i zdravotnictví. Zajímá ho i mezinárodní bezpečnost a otázky stárnutí populace. Chce se prý zasadit rovněž o to, aby legislativní proces byl schůdnější a výsledek přehlednější.

Hampl kandidoval za zelené a vládní lidovce. Podle něj to ale neznamená, že by vždy podporoval koaliční návrhy. „Ty dvě strany jsou s tím srozuměny, že budu důkladně studovat jejich stanoviska a brát je velmi vážně, ale z principu věci nemohu ze sta procent vždycky jaksi akceptovat každý detail jejich stanoviska, to ujednání tu máme. Senátu toto sluší, senátoři mají být osobnosti," dodal Hampl.

Nový senátní klub

Podle Průši je nynější zisk tří křesel „historický okamžik", kdy se zelení vracejí do Parlamentu. K prosazování bodů z jejich programu by měl přispět jejich nový senátní klub. První jednání k jeho vzniku se má konat v úterý, řekl nezávislý senátor Libor Michálek. Kromě tří nově zvolených senátorů a senátorky by členkou klubu měla být i Ivana Cabrnochová, která se do horní komory dostala v doplňovacích volbách. Počítá se i se senátorkou Eliškou Wagnerovou.

Zelení sčítání hlasů sledovali ve svém štábu v kavárně Nové scény Národního divadla. Ve 14:00, kdy se uzavřely volební místnosti, bylo na místě kromě Hampla jen pár straníků. Další se scházeli postupně. Průběžné výsledky svých kandidátů pak oceňovali vždy aplausem, stejně jako konečný stav.