Oproti červencovému průzkumu oslabily volební preference SZ o 3 procenta a strana tak zaznamenala nejslabší výsledek od červnových voleb v roce 2006.

"Roli zřejmě hraje rozhádanost strany, která podlomila důvěru v její věrohodnost. Zelení se svezli na vlně zájmu po novém "morálnějším" politickém subjektu, který by netrpěl politikařením jako etablované strany, ale řada lidí se v nich v tomto směru zklamala," odůvodňuje propad preferencí politolog Miroslav Mareš.

I přes nejnižší volební účast v letošním roce, kdy počet rozhodnutých jít k volbám klesl na 56 procent, by si pozici nejsilnější strany udržela ČSSD s výsledkem téměř 37 procent. Na rozdíl 5 procent se k ní však přiblížila ODS s necelými 32 procenty voličů. Třetí nejsilnější stranou zůstávají komunisté s 15 procenty a do sněmovny by se dostali také křesťanští demokraté, které by volilo 7 procent voličů.

Podpora všech ostatních, neparlamentních stran v srpnu mírně klesla na 5 procent. Dvě procenta voličů uvádí, že by dali svůj hlas Nezávislým. Ostatní neparlamentní strany jsou pod hranicí jednoho procenta.

Silvie Třeslínová