Fiala dnes ráno po schůzce se Zelenským oznámil, že Česko daruje Ukrajině další útočné helikoptéry, ale také statisíce kusů velkorážní munice. Zemi bude ČR rovněž pomáhat s výcvikem pilotů a daruje jí simulátory, které umožní výcvik i přímo na Ukrajině. Fiala zdůraznil, že podpora Ukrajiny je pro českou vládu zahraničněpolitickou prioritou. Pomoc bude podle něho intenzivně pokračovat ve všech oblastech.

Petr Pavel a Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci po společném jednání na Pražském hradě.
Díky za každou ukrajinskou vlajku. Zelenskyj v Praze ocenil českou podporu

Zelenskyj dorazil do Prahy krátce před summitem NATO, který se ve Vilniusu koná příští týden. Po čtvrteční schůzce s Pavlem označil za ideální variantu, kdy by mezi výstupy summitu patřila pozvánka Ukrajiny do aliance.

Podle Pavla je v zájmu ČR, aby Ukrajina zahájila jednání o přístupu do NATO v okamžiku, kdy válka skončí. Fiala doufá, že se Zelenskyj bude moci summitu osobně zúčastnit. „Očekávám, že všichni spojenci v NATO Ukrajinu jasně podpoří v jejím úsilí o členství. S hlasem ČR může počítat,“ řekl.

Budoucnost Ukrajiny je v EU a NATO, řekl Fiala

Fiala ocenil také pokrok, který Ukrajina dělá na cestě do EU. I v tom je Česko připravené jí být nápomocné, konstatoval. „Jsem přesvědčen, že budoucnost Ukrajiny je v EU a NATO. Zajistí to, aby se neopakovala podobná situace, které teď v Evropě čelíme,“ řekl.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vlevo) a český premiér Petr Fiala (vpravo) navštívili památník 17. listopadu 1989 na Národní třídě, 7. července 2023, Praha.Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vlevo) a český premiér Petr Fiala (vpravo) navštívili památník 17. listopadu 1989 na Národní třídě, 7. července 2023, PrahaZdroj: ČTK

Zelenského přivítal Fiala ve Strakově akademii po 08:00, jednali přes hodinu. Společně pak položili květiny u pamětní desky 17. listopadu na pražské Národní třídě. Z protějšího chodníku tleskalo hlavě ukrajinského státu, který od loňského února čelí ruské vojenské invazi, několik desítek lidí. Zelenskyj posléze zamířil postupně do Senátu a Sněmovny na schůzky s jejich předsedy Milošem Vystrčilem (ODS) a Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09).

Klíč od Senátu

Vystrčil předal Zelenskému symbolický klíč od Senátu, symbolizuje podle něj oboustranný závazek. Horní parlamentní komora bude podporovat Ukrajinu a dělat vše pro to, aby získala územní celistvost, svébytnost a nezávislost, zdůraznil Vystrčil. Hlavním tématem schůzky se Zelenským podle Vystrčila byla pomoc Senátu Ukrajině z hlediska její obrany vůči ruské agresi a poté i její začlenění do EU i NATO.

Pekarová Adamová pozvala Zelenského manželku Olenu na říjnový parlamentní summit Krymské platformy. Summit skupiny, která sdružuje národní a mezinárodní snahy o osvobození poloostrova anektovaného Ruskem v roce 2014, by se měl zabývat i únosy ukrajinských dětí do Ruska. Také šéfka Sněmovny ujistila Zelenského o pokračující české podpoře Ukrajiny.

Český prezident Petr Pavel přivítal na Pražském hradě ukrajinskou hlavu státu, Volodymyra Zelenského.
Návštěva Zelenského se definitivně domluvila v červnu v Moldavsku, říká Pojar

Zelenskyj v Česku děkoval za všestrannou pomoc i za přijetí ukrajinských uprchlíků. Dnes zdůraznil, že Česko neposkytuje Ukrajině menší podporu než velké evropské státy. Česko reaguje velice pružně a včas, což je zapotřebí pro ukončení války rozpoutané Ruskem, řekl. S Fialou hovořil i o spolupráci s africkými a asijskými státy, poděkoval Česku za připravenost působit v tomto směru.

Do Prahy přicestoval Zelenskyj českým vládním speciálem z předchozí návštěvy Bulharska, z Česka odletěl po 16 hodinách dnes krátce po poledni. Zamířil do Bratislavy, kde má odpoledne v plánu schůzku se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Dále má zamířit také do Istanbulu, kde se podle tureckých médií sejde s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.