Zelenskyj se má podle původní zprávy AP dnes večer v Praze sejít s českým premiérem Petrem Fialou. Do Česka údajně míří z Bulharska, kde dnes jednal se svým bulharským protějškem Rumenem Radevem a rovněž s bulharským premiérem Nikolajem Denkovem.

S prezidentem Ukrajiny se Fiala setkal už loni v březnu v Kyjevě, krátce po zahájení ruské války na Ukrajině. Koncem letošního dubna se pak se Zelenským sešel také český prezident Petr Pavel a spolu s ním i slovenská hlava státu Zuzana Čaputová. Podle informací médií byl Pražský hrad dnes odpoledne uzavřen.

Do Kyjeva 28. dubna 2023 ráno přijeli český prezident Petr Pavel a slovenská prezidentka Zuzana Čaputová (na snímku pořízeném cestou ve vlaku)
Pavel s Čaputovou dorazili na Ukrajinu. Navštívili Borodjanku i Buču

Cestu ukrajinský prezident načasoval na období těsně před blížícím se summitem NATO ve Vilniusu. Jejím cílem je zajistit podporu euroatlantické integrace Ukrajiny a také desetibodového mírového plánu.

Zelenskyj v pátek navštíví Istanbul, kde bude jednat s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Oba politici by měli hovořit o válce na Ukrajině či o budoucnosti dohody o přepravě ukrajinských zemědělských produktů přes Černé moře, kterou Turecko pomohlo dojednat.