Dvouletý podmíněný trest a maximální možnou, pětimilionovou pokutu, si odnesl od Městského soud vPraze bývalý ředitel televize Nova a dnes europoslanec Vladimír Železný.

Soudce Paška sice uznal, že někdejší televizní magnát je zdatný a charizmatický řečník, který má dar přesvědčovat lidi. Jeho ale nepřesvědčil a Železného odsoudil za to, že při dovozu obrazů spolu sgaleristou George Novotnym připravili stát na DPH o téměř šest milionu korun.

Dvouletou podmínku si odnesl i Čechoameričan Novotny, který nyní žije vUSA.

Železnému přitom hrozilo původně nejméně pětileté vězení, nižší trest odůvodnil soudce nízkou společenskou nebezpečností a tím, že daň vden, kdy jej policie obvinila, dodatečně zaplatil. „Holedbal se jak má velkou sbírku, proto jí odpovídá maximální výše pokuty,“ odůvodnil pak soudce Paška pětimilionovou pokutu. Pokud ji Železný nezaplatí, změní se dvouletá podmínka vtrest „natvrdo“.

Železný vinu od počátku odmítal. Nejdříve se hájil tím, že stíhání je objednané od jeho původního společníka Ronalda Laudera, kterého připravil o jeho investici do TV Nova. A že obrazy koupil od Novotného až následně. Platby za obrazy přitom šly ¨prodávajícím galeriím rovnou zŽelezného konta.

Novotný přitom také potvrdil, že se se Železným domluvili, že obrazy při dovozu označí za svůj osobní majetek a obejdou tak povinnost platit za ně clo a daň.

Oba se podle obžaloby domnívali, že Novotný může využít osvobození od placení cla a daní, která umožňuje převést bez daně do nové země při stěhování osobní majetek. Tato výjimka ale navíc vypršela asi rok před dovozem obrazů.

Železný poukazoval na to, že Novotný je nevěrohodný a je souzen vjiném procesu právě zaŽelezného vydírání.

„Dostal se do finanční tísně, nešťastně vydíral Železného, ale neznamená to že jeho opakovaná vyjádření, že jednali ve spolupráci, jsou lživá,“ řekl soudce a poukázal na to, že i Železného tvrzení si několikrát odporovaly a on sám je stíhán vdalších dvou případech.

Během takřka šestihodinové závěrečné řeči přišel Železný sdalším argumentem, který dokonce způsobil odložení rozsudku: že daň ani clo nemusel platit, protože jej od toho při dovozu uměleckých osvobozuje mezinárodní dohoda, platná od roku 1997 i vČesku. A zaštítil se při tom stanoviskem Ústavu státu a práva.

To soudce rozčililo: „Posudek považuji za tendenční a předem objednaný. Je vněm účelově jen část paragrafu,“ řekl. Další bod dohody totiž uváděl, že státy mohou vybírat „vnitřní daně“, mezi něž DPH patří. Stanovisko ředitele ústavu Jaroslava Zachariáše se Deník nepodařilo získat, protože byl na služební cestě.

Případ zkomplikoval také spor o výklad dvou podobných pojmů: Zákon o DPH totiž uvádí, že se tato daň neplatí, pokud dovážené zboží bylo osvobozeno od cla. Jenže vuvedené mezinárodní dohodě je formulace, že daň je nulová. „Odpuštění daně a nulová daň jsou dvě různé věci. A když je stanovena nulová daň, tak se DPH platí,“ potvrdil deníku mluvčí celní správy Jiří Barták.

Železný, který byl přesvědčen o tom, že jej soud osvobodí, se na místě odvolal a po odůvodnění rozsudku beze slova rychle odešel.

Dnešní proces není Železného jediné trestní stíhání. Před stejným soudem čelí bývalý televizní magnát další obžalobě za krácení daní a také za poškozování věřitele.

Zčeho žalobci viní Železného:


krácení daní – nezaplatil daně za šest obrazů, které dovezl. Dnes byl odsouzen.

poškozování věřitele – zbavoval se fiktivně majetku, aby nemusel platit takřka miliardový dluh svému věřiteli, CME. Ten za něj nakonec zaplatila PPF, která Novu načas ovládla. Případ již projednává soud.

daňový únik – spolu sdalšími čtyřmi spoluzakladateli CET 21 (provozovatel TV Nova) nezaplatil daň zprodeje svého obchodního podílu vCET 21. Soudce studuje spis.