Hojný výskyt želvy nádherné v Blansku potvrdil i hospodář Moravského rybářského svazu Miroslav Odehnal. A to nejen v zámeckém jezírku nebo ve Svitavě. „Vím, že žije i ve vodních nádržích za hotelem Panorama a dvě až tři jsou také v blanenském lomu," uvedl Odehnal.

Želva nádherná je velmi přizpůsobivý živočich a nemá zde přirozeného nepřítele. V českých vodách se tak zabydluje stále víc a vytlačuje původní želvu bahenní. „Nepůvodní druhy, které k nám byly zavlečeny, negativně ovlivňují historicky původní druhy. Například mohou přenášet i různé choroby," varoval zoolog Roman Zajíček z Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky. Jde například o račí mor, který přenášejí severoamerické druhy raků. „Ten hubí naše původní raky, protože nejsou vůči této chorobě imunní," doplnil Zajíček. Kromě želvy nádherné se podle něj kvůli nezodpovědnému chování lidí u nás zabydlela například také nutrie říční, která má původ v Jižní Americe.

Želva nádherná u zámeckého rybníčku v blanenském parku.Zdroj: DENÍK/Simona Feilhauer

Zvíře, které už majitele nebaví nebo se o něj není schopný dále starat, je přitom možné odnést do některého ze zverimexů. Využívá toho ale málokdo. „Zatím jsme se s tím nesetkali. Přitom konkrétně o želvě nádherné vím, že ji lidé do volné přírody vypouštějí poměrně často," sdělil majitel obchodu se zvířaty v Blansku Zdeněk Konečný. V Boskovicích se někdy s takovými chovateli setkají. „Když někdo ruší akvárium s rybičkami, občas k nám zamíří. Je mu líto je vylít do záchodu. Občas nám také někdo přinese andulky, které se mu přemnožily," popsal Isidor Maršálek z boskovického obchodu se zvířaty.

Exotická zvířata čas od času odchytávají strážníci. Blanenští městští policisté takto letos například odchytili papouška. „Jednalo se o papouška ara, který uletěl chovateli z Dolní Lhoty," sdělil zástupce ředitele městské policie Stanislav Sotolář. I v Boskovicích se s podobnými případy setkávají. „Lidé nás volali například kvůli papouškovi a také jednomu zelenému hadovi," uvedl ředitel boskovické městské policie David Krátký.

Evropská unie se snaží šíření nepůvodních rostlin a živočichů zabránit. Od začátku srpna tak platí zákaz dovozu a vývozu vybraných invazních druhů na její území. Jedná se o třiadvacet druhů nepůvodních živočichů a čtrnáct druhů nepůvodních rostlin, které svým nekontrolovatelným šířením ohrožují původní přírodu. Ze zvířat se jedná například o veverku liščí, vránu domácí, nosála červeného, nutrii říční, mývala severního. Ale také právě o želvu nádhernou. Praktickou regulaci a kontroly v České republice má zajistit novela zákona o ochraně přírody a krajiny, jejíž návrh má vzniknout do konce letošního roku.

SIMONA FEILHAUER