Vůz před sešrotováním zachránilo vedení tamního zemědělského družstva. Přišlo s nápadem udělat z něj pojízdnou atrakci, Filmový Zemák, který propaguje vesničku z Troškových komedií.

Vm sobotu ráno se autobus vydal po dlouhé době na svou první delší cestu. Hoštičtí si za její cíl vybrali farmu Bolka Polívky v moravských Olšanech. Cestou zpět plánují zastávku v Novém Veselí na Vysočině, kde na chalupě tráví důchod Miloš Zeman. Ten s autobusem cestoval v letech 1996 a 1998. Poté sloužil jako zázemí při pořádání bigbeatových festivalů a koncertů jedné teplické agentuře.

"Rozhodli jsme se, že ho zachráníme a využijeme k propagaci naší obce. Chceme tím přilákat více turistů, ukázat jim krásy našeho kraje," řekl předseda ZD Dobrá voda Hoštice u Volyně Miloslav Daňha. Za kolik zemědělci Zemák koupili, ale odmítl prozradit s tím, že cena byla přiměřená a její výše je obchodním tajemstvím.

Původně populární autobus stál 300.000 korun. Upravený Zemák, který je celý polepený motivy a záběry z oblíbených komedií režiséra Trošky a zdobí jej nápis "JZD Hoštice nejlepší družstvo v kraji", musel nejprve projít důkladnou technickou přejímkou. Zhruba měsíc stál v areálu strakonického ČSAD STTrans, kde technici přes 20 let starou karosu ladili po všech stránkách. Vnitřní vybavení busu pro 15 lidí, stolky, malá kuchyňka a sociální zařízení zůstaly zachovány. Z amplionu místo předvolebních slibů teď zní známá úvodní melodie z Troškovy trilogie.

Se Zemákem se lidé budou setkávat především na kulturních akcích v Hošticích a celém regionu. Měl by vozit i zaměstnance družstva na výlety. Jeho vedení rovněž plánuje, že autobus použije také jako atrakci pro skupiny turistů, které by měl vozit po kraji.