„Pan prezident zastává názor, že český prezident by měl jezdit českým autem," uvedl. S drncáním českých škodovek, na které si stěžoval Zemanův předchůdce Václav Klaus, současný prezident nemá. „Pan prezident je rád, že dostal nový vůz, který je výrazně modernizovaný. To drncání je věcí, kterou je třeba přejít," poznamenal mluvčí.

Prezident po převzetí klíčků odkryl vlaječku se státním znakem. Nahlédl do automobilu a spokojeně ho pohladil po kapotě. Zeman při cestách podle Ovčáčka sedí vždy na předním sedadle. Během jízdy studuje materiály nebo sleduje krajinu. Ač je sám kuřák, v autech prý zásadně nekouří. „Považuje to za nevhodné," sdělil mluvčí.

Zemanův třetí Superb v úřadě

Pro Zemana je nový vůz třetím modelem řady Superb, který na základě smlouvy o pronájmu využívá během svého působení v úřadě. Po dvou verzích minulé generace převzal model třetí generace den před oficiálním zahájením jeho prodeje v České republice. Celkem bude mít hlava státu k dispozici tři nové superby. Vyřazené prezidentské limuzíny se vrátily do Škody Auto a o jejich případné odkoupení projevilo zájem ministerstvo vnitra.

Novou prezidentskou limuzínu pohání nejvýkonnější motor 2.0 TSI/206 kW, který vozu prostřednictvím automatické převodovky DSG uděluje zrychlení z nuly na 100 km/h za 5,8 vteřiny. Interiér je vyveden v hnědé kůži a ke standardnímu vybavení patří poprvé u Škody použitý adaptivní podvozek a vysokorychlostní internetové připojení. Od běžně prodávaného vozu se liší pouze držáky prezidentské standarty a na přání ochranné služby byl vůz dovybaven skrytým výstražným zařízením, majákem a vysílačkou.

„Nový Superb je automobilem, který zvládne uspokojit široké spektrum potřeb různých cílových skupin od rodin, přes podnikatele, manažery, státní sféru až po náročné požadavky čelních představitelů našeho státu," uvedl šéf prodejní organizace Škody v ČR Luboš Vlček. Na více než 1700 nových superbů už mají tuzemští prodejci objednávky.

Výbava

V novém superbu je vedle adaptivních tlumičů s pěti režimy poprvé u Škody třízónová klimatizace, zadní parkovací kamera a elektrická parkovací brzda. Auto má multikolizní brzdy, systém rozpoznávání únavy řidiče, adaptivní tempomat či asistent pro jízdu v zácpě. Nové motory superbu nabízí podle firmy až o 30 procent nižší spotřebu a emise než předchozí generace. Z nabídky ale vypadl vrcholný benzinový šestiválec 3,6, který byl nahrazen čtyřválcovým přeplňovaným dvoulitrem s vyšším výkonem.

Již v roce 1926 využíval první prezident Československé republiky Tomáš Garrigue Masaryk exkluzivní automobil Škoda Hispano Suiza. Označení Superb se u vozů Škoda objevilo poprvé v roce 1934 a bylo určeno pro reprezentativní modely se šestiválcovými a osmiválcovými motory. Slavné jméno firma opět využila v roce 2001, kdy spatřila světlo světa první novodobá generace. Její následovník byl představen v roce 2008. Od té doby se prodalo po celém světě více než 750.000 kusů této modelové řady.