Advokát v úterý novinářům řekl, že na Zemanův transparentní účet bylo převedeno zhruba 6,7 milionu korun ještě předtím, než ho ministerstvo vnitra oficiálně zaregistrovalo jako uchazeče o funkci hlavy státu. Identitu těchto přispěvatelů však kandidát nezveřejnil.

„Zeman jako jediný z kandidátů nesplnil svoji povinnost danou zákonem o volbě prezidenta – nezveřejnil původ peněz, které byly jako první vloženy na jeho účet," uvedl Hulík. V žalobě pak například popsal, že uchazeč o prezidentský úřad dostal 5. října loňského roku 670 000 korun. U transakce je pak bez dalších podrobností uvedeno, že jde o dar od občanského sdružení.

Kdo s koho

Kandidáty na prezidenty zaregistrovalo ministerstvo vnitra 23. listopadu. Ostatní uchazeči však podle Hulíka zveřejnili i dárce, kteří jim poskytli prostředky před registrací kandidátní listiny, a to včetně peněz určených na sběr podpisů pod petici. „Voliči mají právo vědět, zda do financování prezidentské kampaně nevstupují podezřelé obchodní zájmy, osoby svázané s tunelováním a korupcí či zájmy cizích zemí," prohlásil advokát.

Tým Miloše Zemana ale jakékoliv nepravosti odmítá. Transparentní účet, kde jsou vidět všechny finanční pohyby, založil tým 5. září. Tedy ještě dřív, než byla podána jeho kandidatura. Do té doby (do 
5. září) podle vyjádření Zemanova týmu žádné finanční prostředky nesbíral. „Jelikož Miloš Zeman nevybral žádné finanční prostředky, ať už v hotovosti nebo na jiný než volební účet bezhotovostně, nemohl ani žádné prostředky na volební účet převést," uvedla v úterý mluvčí jeho kampaně Hana Burianová.

Kdo tedy platil billboardy, které visely v ČR minimálně od léta loňského roku?
Podle Hany Burianové šlo o výdaje, které financovaly především Strana práv občanů – Zemanovci a také občanské sdružení Přátelé Miloše Zemana. Burianová v úterý ve vyjádření pro Deník slíbila, že i tyto sumy se nakonec objeví v řádném účetnictví. „Všechny tyto částky budou v souladu se zákonem zahrnuty do limitu financování kampaně," uzavřela Hana Burianová.