"Těší mě, že jsou vztahy mezi našimi zeměmi přátelské a že se rozvíjejí nejen v ekonomické a politické oblasti, ale také v kultuře," uvedl v telegramu Zeman. Za důkaz dobrých vztahů považuje vystoupení českých divadelních souborů na srpnovém festival v Helsinkách či výstavy a akce pořádané v rámci projektu Embassy Gallery v budově českého velvyslanectví v Helsinkách.

Sauli Niinistö
Ve Finsku zvolili prezidenta. Hlavou státu nadále zůstává Sauli Niinistö

Znovuzvolení finského prezidenta označil Zeman za důkaz úcty a důvěry, kterou k němu finský národ chová. "Dovolte mi, abych zopakoval pozvání pro Vás a Vaši choť ke státní návštěvě České republiky, která by bezesporu vedla k dalšímu rozvoji spolupráce mezi našimi zeměmi," uvedl Zeman. Svému protějšku popřál pevné zdraví a profesní i osobní úspěchy.

Zeman o víkendu rovněž obhájil prezidentský mandát, když ve druhém kole se ziskem 51,36 procenta hlasů voleb porazil bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček ČTK v neděli sdělil, že prezident je v Lánech a ve středu se na Pražském hradě chystá jmenovat nové soudce.

Podle informací ČTK se má v úterý také uskutečnit jmenování rektorů, kteří dostali na Hrad telefonickou pozvánku. Ovčáček však akci nepotvrdil. "My jsme nic takového neavizovali. A jistě uznáte, že akce tohoto typu oznamujeme my," napsal.

Štáb prezidenta Miloše Zemana v Top hotelu Praha. Prezident Miloš Zeman obhájil.
SOUHRN zpravodajství z prezidentských voleb. Přehledně s Deníkem