Někteří jmenovaní rektoři minulý týden uvedli, že byli na Hrad telefonicky pozváni. Místo toho převezmou jmenovací dekrety v úterý v Karolinu od ministra školství Roberta Plagy (ANO), uvedlo dnes tiskové oddělení jeho úřadu.

Podle informací ČTK několik rektorů dostalo pozvánku na slavnostní ceremoniál na úterý na Hrad. Ovčáček dnes odmítl konání slavnostní akce potvrdit. "My jsme nic takového neavizovali. A jistě uznáte, že akce tohoto typu oznamujeme my," napsal.

Mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek sdělil, že rektor univerzity Tomáš Zima, který byl jmenován pro další funkční období, o Zemanově rozhodnutí ví. Slavnostní ceremoniál se podle Hájka místo na Hradě uskuteční v úterý ve 14:00 v pražském Karolinu. Jmenovací dekrety jim předá ministr školství Robert Plaga, uvedlo ministerstvo školství. Zeman se ceremoniálu nezúčastní.

Štáb prezidenta Miloše Zemana v Top hotelu Praha. Prezident Miloš Zeman obhájil.
ANALÝZA: Vyhrál ten, kdo zná své voliče a ovládá politické řemeslo

Rektory zvolily akademické senáty škol a poté schválila vláda. Funkce se mohou ujmout až poté, co je jmenuje prezident. Jedenácti rektorům začne funkční období 1. února, staronové rektorce Vysoké školy ekonomické v Praze Haně Machkové 1. dubna.

Rektoři měli se Zemanem v posledních letech napjaté vztahy. Podle nich znevážil akademickou obec, když odmítl podepsat jmenování tří navržených profesorů. Nelíbilo se jim také to, že prezident kvůli osobním sporům nepozval na předávání státních vyznamenání 28. října na Pražský hrad rektory Masarykovy a Jihočeské univerzity Mikuláše Beka a Libora Grubhoffera. V roce 2014 se proto slavnostního ceremoniálu přestali účastnit.

Někteří z rektorů také vyjádřili zklamání z toho, že Zeman o víkendových prezidentských volbách porazil akademika Jiřího Drahoše. Podle nich hrozí další vyhrocení už tak napjatých vztahů mezi prezidentem a vysokými školami.

Ministr školství předává už několik let jmenovací dekrety také vysokoškolským profesorům. V minulosti tak někdy činil prezident, Zeman se ceremoniálu účastnit nechce.

Přehled rektorů, které dnes Zeman jmenoval:
Tomáš Vaněk  Akademie výtvarných umění v Praze
Petr Sklenička  Česká zemědělská univerzita v Praze
Vojtěch Petráček  České vysoké učení technické v Praze
Petr Oslzlý  Janáčkova akademie múzických umění v Brně
Danuše Nerudová  Mendelova univerzita v Brně
Miroslav Brzezina  Technická univerzita v Liberci
Tomáš Zima  Univerzita Karlova v Praze
Jaroslav Miller  Univerzita Palackého v Olomouci
Jiří Málek  Univerzita Pardubice
Alois Nečas  Veterinární a farmaceutická univerzita Brno
Petr Štěpánek  Vysoké učení technické v Brně
Hana Machková  Vysoká škola ekonomická v Praze

Prezident Miloš Zeman (vpravo) přivítal na Pražském hradě německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera.
Zemanovi pogratuloval německý prezident i Putin. Merkelová nereagovala