Členové úřadu se funkcí ujmou ve středu. Doplní předsedu úřadu Vojtěcha Weise, o jehož jmenování Zeman rozhodl už v prosinci. Úřad se sídlem v Brně má kontrolovat dodržování finančních limitů pro volební kampaně.

Čtěte také: Hradní sedmička poradí Zemanovi, zda má znovu kandidovat

Nový úřad musí mít kromě předsedy čtyři členy, chybějící má vzejít z nominací šéfa Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslava Kaly, odsouhlasit ho musí Senát. Kala už horní komoře Parlamentu navrhoval svého tajemníka Michala Pletichu a předsedu sdružení Oživení Martina Kameníka. Ani jeden z nich nedostal dostatek senátorských hlasů.

Hudeček působil jako referent na ministerstvu spravedlnosti, byl také vedoucím delegace ČR v pracovní skupině Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) proti korupci a jedním z českých zástupců v protikorupční skupině států při Radě Evropy.

Navrátil je odborným asistentem na brněnské Masarykově univerzitě a na Univerzitě Karlově, věnuje se expertně problematice politických organizací, kampaní a politických procesů. Exposlanec ODS Sivera chce v úřadu využít své zkušenosti z politických kampaní, financování politických stran a také z oblasti účetnictví.

Čtěte také: Bankovní rada ČNB má dva nové členy jmenované prezidentem Zemanem