Zeman se podivil nad celou situací a uvedl, že kvůli této kauze mohou být v ohrožení investice jak Škody Auto, tak PPF miliardáře Petra Kellnera i zhruba 8,5 miliardy, které Huawei plánovala vložit do budování 5G sítí v Česku.

Tomáš Petříček (vlevo) a Andrej Babiš.
K podobnému nedorozumění už nedojde, říká Petříček ke kauze čínského velvyslance

Český prezident více věří vyjádření ředitele německého úřadu pro kybernetickou bezpečnost, podle něhož nejsou varování před Huawei podložena žádnými důkazy. "Aniž by měli důkazy, ohrozili naši pozici a naše ekonomické zájmy v Číně," uvedl Zeman na adresu Koudelky a Navrátila.

NÚKIB odmítl výroky prezidenta komentovat, uvedla v pátek Česká televize (ČT).

PPF uvedla, že nikdy nekomentuje vyjádření politiků. "Obecně můžeme pouze konstatovat, ze obchodním vztahům nikdy neprospívají politické či obchodní rozmíšky mezi jednotlivými státy, ať už jsou jejich důvody jakékoliv," napsala PPF.

Ve čtvrtek se kvůli kauze sešli i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a čínský velvyslanec Čang Ťien-min. 

Varování BIS i NÚKIB

Podle NÚKIB varování před firmami Huawei a ZTE nemíří na běžné uživatele. Dotýká se primárně informačních a komunikačních systémů subjektů, na které dopadá zákon o kybernetické bezpečnosti. Varování podle NÚKIB neznamená bezpodmínečný zákaz uvedené technologie používat.

Před Čínou loni koncem roku varovaly i české tajné služby. Podle Bezpečnostní informační služby (BIS) byli v roce 2017 výrazně aktivnější čínští zpravodajci, kteří působí pod diplomatickým krytím, a nátlakové metody k prosazování čínských zájmů využívali i kariérní diplomaté. Vojenské zpravodajství uvedlo, že čínský projekt Hedvábné stezky bude pro Evropskou unii zdrojem rostoucích obav.

Čínská společnost Huawei
Kauza Huawei a ZTE: Úřad pro kybernetickou bezpečnost své povinnosti plní
Andrej Babiš
Kauza Huawei pokračuje. Čínský velvyslanec o naší schůzce lhal, řekl Babiš