"Z naší strany je to velmi váhavý postoj, že s islamisty často bojujeme spíše demonstracemi, posíláním kondolenčních telegramů a že Evropská unie dosud nebyla schopna vytvořit efektivní ochranu svých vnějších hranic," uvedl Zeman.

Poznamenal také, že teroristické útoky se zřejmě budou opakovat a že riziko hrozí i střední a východní Evropě.

Čtěte také: Zeman se podle Savčenkové mýlí v hodnocení možných hrozeb

"Já si myslím, a to nechci být pesimista, že teroristických útoků bude pravděpodobně ještě několik. Někdy jsme nepoučitelní a musíme se nechat varovat častěji, než by bylo nutné," řekl Zeman.

Uplynulé slovenské předsednictví v Radě EU podle Zemana pozitivně zviditelnilo nejen Slovensko, ale i další země visegrádské čtyřky, do které patří také Česko, Maďarsko a Polsko.

"Jedno z aktuálních témat je migrační krize. Právě za slovenského předsednictví začalo být vnímáno odlišně od minulosti, kdy nám všichni nadávali, jak rozbíjíme evropskou solidaritu. Nyní se ukázalo, že jsme měli pravdu," uvedl Zeman.

Hlava českého státu uvítala slovenský návrh takzvané efektivní solidarity, v jejímž rámci by každá unijní země samostatně rozhodovala o formě svého příspěvku ke zvládnutí migrace na úrovni EU.

Nepřehlédněte: Americký list říká: Zeman je proruský a protimuslimský