„Patřím k politikům, kteří jsou zásadními odpůrci migrační vlny. Před povodní se má varovat, když město ještě není zaplavené, abyste mohli dělat protipovodňová opatření. Podívejte se, co se děje v Rakousku a v Německu a přijměte naprosto konkrétní opatření včetně nasazení policie a armády. Za bezpečnost se platí, není zadarmo. A pokud chceme klidný život, je dobré v rozpočtu zvýšit výdaje na policii a armádu stejně tak, jako zvyšujeme výdaje na protipovodňová opatření," uvedl prezident Zeman.

Tématu migrantů se dotknul i při kritickém dotazu na zaměstnávání Ukrajinců. Zeman se jich zastal s tím, že dělají často podřadnou práci, kterou čeští občané odmítají. „Mluvím o Ukrajincích, ne o muslimech. Ti by nechtěli pracovat, ti by chtěli sociální dávky," prohlásil Zeman.

Obyvatele Černotína zajímala i ochrana státních hranic před migrační vlnou. Podle Zemana je daleko účinnější chránit minimálně hranice schengenu, případně hranice celé Evropské unie. „Když si bude každý stát chránit své hranice samostatně, je to pochopitelně dražší. Na druhou stranu je Evropská unie tak neschopná, že se už rok nerozhoupala k aktivní ochraně svých vlastních vnějších hranic, že se teprve teď začíná uvažovat o evropské pohraniční stráži, která má mít 1500 lidí, což opravdu zachrání ten milion uprchlíků, kteří sem přijdou," řekl Zeman.

Jako příklad ochrany hranic uvedl Maďarsko, které podle něj řadou opatření snížilo počet migrantů na minimum. „Maďarsko se sice opevnilo plotem, nasadilo vodní děla a slzný plyn. Nevypadá to příliš humánně, ale maďarské území je teď v podstatě bez migrantů, protože tam jen minimum lidí požádalo o azyl. Většina šla do Německa kvůli vysokým sociálním dávkám. Nedělejte si iluze, migranti sem nechodí za prací, ale za sociálními dávkami," zopakoval Zeman.