Jednu ze společností nechal zapsat do obchodního rejstříku deset dní poté, co ho prezident omilostnil. Po zveřejnění informací v médiích se případem začne zabývat Městské státní zastupitelství v Praze.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček zopakoval, že Zeman vycházel ze zdravotních zpráv. Premiér Andrej Babiš (ANO), který rozhodnutí o udělení milosti spolupodepsal, nechá případ prověřit.

Zeman omilostnil Podroužka 14. září, tedy v den, kdy dopoledne přijel do pražské Ústřední vojenské nemocnice a zůstal tam osm nocí. Jeho stav i důvod hospitalizace byl v té době nejasný. Zastavil stíhání Podroužka za krácení daní se škodou 9,7 milionu korun. Navíc mu odpustil podmínku za to, že řídil v opilosti. "Pro mě to bylo obrovské překvapení, dál se k tomu vyjadřovat nebudu," sdělil serveru Podroužek.

Tvrdí, že původně o žádosti o milost ani nevěděl. Podala ji jeho matka.

Bohemia Energy.
Další trestní oznámení. Na firmu Bohemia Energy jej podá i vicepremiér Havlíček

Podroužek podle zjištění serveru nechal deset dní po udělení milosti zapsat do obchodního rejstříku českou pobočku společnosti EPI Private bank. Její mateřská firma sídlí v Dominikánské republice, i za ni sám Podroužek podle dokumentů z obchodního rejstříku jedná. Z notářského zápisu uloženého ve sbírce listin dokonce vyplývá, že v dubnu 2019 daňový ráj navštívil, aby firmu zapsal do tamního rejstříku. Působí také v dalších pěti společnostech, které mají sídlo v Brně, Praze a Olomouci. Stal se ředitelem, předsedou představenstva nebo jednatelem.

Podnikatel zdravotní zprávy serveru ukázat nechtěl. "Když jsem vylezl z nemocnice, řekli mi tři čtvrtě roku, a to bylo řečeno nadneseně, ale já si řekl, že se postavím znovu na nohy. Intenzivně pracuju tři hodiny ráno, pak jsou to už mechanické věci, třeba že se s někým potkám," uvedl jen.

Epidemiolog Rastislav Maďar
Cesta ke zvládnutí epidemie: Důležité jsou disciplína a třetí dávka, říká Maďar

Hrad to, z jakého důvodu prezident zastavil stíhání, když podnikatel může dále pracovat, nevysvětlil. "Panu prezidentovi byla k žádosti o milost vypracována podrobná informace, jejíž příslušná část vycházela i ze zdravotních zpráv, podle nichž žadatel je osobu trpící závažným a nevyléčitelným onemocněním s nepříznivou prognózou. Rozhodnutí prezidenta republiky milost udělit, nebo neudělit je zcela závislé na jeho úvaze a lze předpokládat, že vzal v potaz řadu hledisek, o kterých byl informován, a přihlédl především i k lékaři dokládanému zdravotnímu stavu žadatele,“ uvedl Ovčáček.

Prezidentské kanceláři žádost o milost postoupila ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Podle mluvčího úřadu Vladimíra Řepky nedala prezidentovi žádné doporučení, jak s ní má naložit.

Abolici spolupodepsal Babiš. Premiér podle svých slov nevěděl, že Podroužek přes údajný špatný zdravotní stav dál pracuje a řídí firmy. "Nezkoumal jsem to. Úředníci mi to dávají k podpisu, tyto věci nemám čas zkoumat," uvedl. Prověří, proč to nezjistili.

Kauze se budou věnovat i žalobci v hlavním městě. "Poznatky, které se v úterý (dnes) objevily ve veřejných sdělovacích prostředcích, se budeme zabývat. S ohledem na uplynutí krátké doby v současné chvíli bližší informace k věci poskytnout nelze," sdělil České televizi mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.