Sraz novinářů byl stanoven u vchodu do Lumbeho zahrady, na jejímž konci je Lumbeho vila, kde prezidentský pár bydlí.

"Asi před rokem, možná ani ne, na přednášce pro studenty Opavské univerzity jsem řekl, že politika by se měla dělat na základě výměny věcných argumentů a nikoliv na základě spodního prádla,” začal Zeman svůj projev. 

„Mezitím ulicemi českých, moravských a slezských měst pobíhali šílenci mávající červenými trenýrkami. Dovedu to pochopit před parlamentními nebo prezidenstkými volbami. Tyto volby již skončily,” pokračoval s tím, že si myslí, že čas spodního prádla v politice již skončil.

"Rozhodl jsem se, že červené trenýrky, které jsme za jednu korunu odkoupili od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, spálíme a uděláme happening, neboli autodafé, které na Pražském hradě už dávno nebylo,” řekl prezident. V této souvislosti použil slovo, jež pochází z latinského actus fidei, („akt víry“), což je slavnostní vyhlášení inkvizičního rozsudku nad kacířem či odpadlíkem, jež se používalo u španělské či portugalské inkvizice. 

Mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Radek Ležatka na serveru Lidovky.cz upřesnil, že Hrad požádal o bezúplatný převod trenýrek, které úřad dostal od soudu. "Látka Kancelář prezidenta republiky nestála nic," uvedl. O trenýrky podle něj neměl nikdo jiný kromě Hradu zájem.

Tiskový briefing bez otázek Pražský hrad oznámil ve středu. Téma setkání s novináři prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček tajil, což vyvolalo spekulace médií a veřejnosti. Zeman proto novinářům řekl, že marně testoval jejich inteligenci. "Je mě líto, že z vás dělám blbečky, opravdu si to nezasloužíte," řekl desítkám přítomných žurnalistů. 

Demostrativně poté za účasti hasičů spálil v připraveném ohništi červené trenýrky. K celé události se vyjádřil i mluvčí pražských hasičů.

Skupina Ztohoven si události všimla a na své facebookové stránce zveřejnila fotku s popiskem, ve kterém stojí mimo jiné "Trenky hoří; Prezident pálí svou karikaturu" a připojila i vulgarismus.

Prezident je znám svým silně kritickým postojem k novinářům. Dnešní akci na twitteru následně zkritizovali představitelé opozičních stran ODS, STAN, TOP 09 nebo KDU-ČSL.

Podle předsedy ODS Petra Fialy Zeman překročil další hranici a zbytečně snížil váhu prezidentského úřadu. 

"Následovník T.G. Masaryka či Václava Havla v prezidentském úřadu, který by měl být důstojným symbolem našeho státu, pálí na oficiálním setkání s novináři trenýrky. Probuďte mne z tohoto špatného snu!" napsal také na twitteru lídr TOP09 Jiří Pospíšil.

Poslanec Marian Jurečka (KDU-ČSL)  se zase pozastavil nad tím, že prezident pravděpodobně od této chvíle nenosí spodní prádlo.

Miroslav Kalousek (TOP 09) připomněl paragraf o hanobení hlavy státu.

Zbyněk Stanjura (ODS) zmínil včerejší přednes Kisky o stavu Slovenska, dnešní brífink prý naopak vypovídá o stavu Česka.