Sněmovna bude jednat o vyslovení důvěry koaliční vládě ANO a ČSSD pod vedením premiéra Andreje Babiše ve středu 11. července. Schůzi na návrh organizačního výboru dnes svolal předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO). Poslanci se na ní sejdou v 09:00.

Zeman podle očekávání nejmenoval ministrem zahraničí europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD). Řízením úřadu pověřil předsedu ČSSD Jana Hamáčka, kterého jmenoval ministrem vnitra.

ČSSD povede pět ministerstev - vnitra, zahraničí, práce a sociálních věcí, zemědělství a kultury. Dalších deset členů vlády včetně premiéra je za hnutí ANO. Ve srovnání s dosavadní vládou v té nové nastalo osm změn.

Premiér Andrej Babiš
Opozice: Vláda s podporou KSČM v den obětí komunismu je výsměch

Ve svých funkcích vedle premiéra zůstalo šest dosavadních ministrů: ministr životního prostředí Richard Brabec, ministryně financí Alena Schillerová, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ministr dopravy Dan Ťok a ministr školství Robert Plaga. Ministrem obrany se nově stal dosavadní ministr vnitra Lubomír Metnar, poslankyně Taťána Malá povede ministerstvo spravedlnosti. Ministryní průmyslu je podnikatelka a prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu Marta Nováková.

Jan Hamáček
Prvním místopředsedou vlády je Hamáček, Malá je předsedkyní legislativní rady
Předseda ODS Petr Fiala na briefingu po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem
Nová vláda čelí kritice. Fiala z ODS hovoří o polokomunistickém kabinetu

Za sociální demokracii ve vládě zasedne jako ministr vnitra Hamáček, který byl zároveň pověřen řízením ministerstva zahraničí. Do čela ministerstva práce a sociálních věcí Zeman jmenoval Petra Krčála, ministrem kultury se stal poslanec za ČSSD Antonín Staněk. Zemědělství povede Miroslav Toman.

Jako pátého člena vlády za ČSSD Babiš do vlády navrhl Pocheho. Zeman ale opakovaně zdůraznil, že kvůli jeho postoji k migraci a k Izraeli či jeho někdejšímu působení v pražské politice ho nejmenuje. Vážné výhrady k Pochemu vyjadřovali také komunisté.

Zeman vládě věří

O důvěru by měla druhá Babišova vláda požádat poslance za dva týdny. ANO a ČSSD mají ve dvousetčlenné Sněmovně 93 poslanců, spoléhat by pak měli na podporu KSČM. Komunisté o postoji k vládě rozhodnou o víkendu, neskrývají však výhrady.

Po jmenování Zeman poblahopřál nové vládě především týmového ducha. "Věřím, že vláda dostane důvěru," sdělil Zeman. Babiš mu pak pojmenoval za to, že novou vládu jmenoval a slíbil, že bude bojovat za bezpečnost lidí. "Budeme bojovat proti nelegální migraci, korupci, plýtvání," řekl Babiš. 

Na odjezd ministrů na druhém hradním nádvoří čekala necelá dvacítka demonstrantů. Připomínali, že kabinet, který se bude opírat o podporu komunistů, vznikl na den výročí justiční vraždy Milady Horákové. Demonstranti drželi například transparent "Nějaká Milada? To prostě ignorujeme!", jedna z protestujících přišla v červených trenýrkách.

Pavel Bělobrádek a Jan Bartošek
Lidovci dali Babišově vládě jedničky. Výborně prý spolupracovala s KSČM a SPD

Vláda poprvé zasedla dnes dopoledne ve Strakově akademii. Odpoledne uvede Babiš do úřadů čtyři ministry.

Na protest proti jmenování vlády vyhlásili dnes v Turnově na Semilsku řetězovou hladovku proti komunismu. Spontánní akce, která spojila lidi nespokojené se současnou politickou situací, odstartovala o půlnoci.

Seznam ministryň a ministrů nové vlády:
Richard Brabec, ministr životního prostředí

Jan Hamáček, ministr vnitra, pověřen vedením Ministerstva zahraničních věcí

Lubomír Metnar, ministr obrany

Alena Schillerová, ministryně financí

Marta Nováková, ministryně průmyslu a obchodu

Taťána Malá, ministryně spravedlnosti

Petr Krčál, ministr práce a sociálních věcí

Dan Ťok, ministr dopravy

Miroslav Toman, ministr zemědělství

Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví

Robert Plaga, ministr školství, mládeže a tělovýchovy

Klára Dostálová, ministryně pro místní rozvoj

Antonín Staněk, ministr kultury