"Necpěte se do vlády, nechtějte ministerská křesla. Chtějte náměstky ministrů, chtějte odborníky, chtějte někoho, kdo může pro sociální demokracii něco udělat," řekl ve svých slovech radu prezident republiky, jenž v minulosti dovedl jako předseda ČSSD stranu do Strakovy akademie.

Sjezd CSSD v Hradci Králové
Předsedou ČSSD je Hamáček, zvítězil nad Zimolou. Chovanec ve vedení končí

Následně dnes Zeman straníkům doporučil, aby zahájili jednání s hnutím ANO, jež má podle jeho slov o spolupráci se sociální demokracií zájem. 

Zeman ve svých slovech také poděkoval všem těm, kteří jej podpořili v prezidentské volbě. Do tří sociálnědemokratických hejtmanů, kteří vyjádřili podporu Jiřímu Drahošovi, si pak rýpl. Šlo o Martina Netolického, Josefa Bernarda a Jiřího Štěpána.

"Tito tři hejtmani společně s Jiřím Čunkem a trestně stíhaným Martinem Půtou udělali hezkou a svěží věc. Skotačili na louce a skládali písmenka, z nichž jim vyšlo jméno Drahoš. V poměrně nudné kampani před prezidentskou volbou to byl alespoň nějaký krok lidové umělecké tvořivosti. Když už ale vyjádřím podporu nějakému kandidátovi, měl bych být natolik důsledný, že budu sdílet jeho názory," řekl jasně Zeman.

Martin Kratochvíl.
Týdenní zkrat: Dva páni a lepší časy

Za důvod poklesu preferencí ČSSD považuje hlava státu to, že strana neměla v čele osobnost. Nepřímo zmínil Bohuslava Sobotku jako bývalého premiéra a předsedu strany. 

Závěrem pak Zeman popřál sociální demokracii, ať si jako šéfa vybere právě osobnost a najde opět své místo na slunci.

Jan Birke.
Sociální demokrat Birke: Nemyslím si, že Zeman na sjezdu otočí kormidlem

Pospíšil: Zeman vyzval ČSSD, aby se vzdala Babišovi

Prezident Miloš Zeman vyzval ČSSD, aby se vzdala předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi. Na twitteru to v reakci na Zemanův projev na sociálnědemokratickém sjezdu uvedl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Podle něj se potvrdilo, že Babiš sestavuje Zemanovu vládu. Místopředseda KDU-ČSL Daniel Herman označil Zemanův projev za arogantní.

"‏Miloš Zeman říká sociálním demokratům: vzdejte se Babišovi a nechtějte ani ministry. Ještě někdo pochybuje, že vzniká Zemanova vláda?" uvedl Pospíšil. Zeman nabádal ČSSD, aby jednala s ANO o podpoře vlády, neměla by však do kabinetu vysílat ministry, ale usilovat o pozice náměstků.

Také první místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka kritizoval Zemanovo doporučení pro sociální demokraty ohledně vládní účasti. "Myslím, že cílem každé politické strany má být taková koalice, kde bude moci prosazovat svůj program, kde bude mít partnery, kteří se na takovém programu budou chtít podílet a budou chtít s takovou stranou v takové koalici působit. Určitě se to nedá vyměnit za pozice náměstků," napsal na twitteru.

Herman na twitteru napsal, že Zeman byl ve svém projevu arogantní, urážel a rozděloval společnost. Kritizoval také výrok prezidenta o podrazácích, který Zeman pronesl v souvislosti s některými politiky ČSSD. "Chucpe v přímém přenosu. Člověk, který mě osobně na podzim 2016 tvrdě podrazil v kauze Brady - dalajláma, vyzývá jiné, aby nebyli podrazáky!" připomněl Herman svůj spor se Zemanem o státní vyznamenání pro Jiřího Bradyho, který přežil holokaust.