Zemanovu hospitalizaci potvrdil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, její délku neuvedl a odkázal na zástupce ÚVN. „Mohu pouze konstatovat, že panu prezidentovi končí tento týden dovolená a v týdnu příštím už jsou naplánovány mnohé aktivity - setkání s velvyslanci, setkání s panem premiérem nebo Země živitelka,“ napsal Ovčáček v SMS. Mluvčí ÚVN Jitka Zinke ČTK sdělila, že jde o plánovanou krátkodobou hospitalizaci.

Zeman do nemocnice nastoupil dnes dopoledne. Kolem poledne se v jejím areálu podle zjištění ČTK pohybovali pracovníci ochranné služby a stála tu jejich vozidla.

Prezident Miloš Zeman a šéf Senátu Miloš Vystrčil
Zeman vs. Vystrčil. Žádné pozvánky a podezření ze sabotáže

Loni 10. října, den po sněmovních volbách, byl Zeman převezen na kliniku intenzivní medicíny ÚVN, kde strávil 48 dní. O zdravotním stavu prezidenta Pražský hrad v té době zveřejnil minimum informací. Lékaři tehdy podle zprávy, kterou si vyžádal a publikoval předseda Senátu Miloš Vystrčil, považovali jeho dlouhodobou prognózu za krajně nejistou a prezident podle nich nebyl v té době schopen vykonávat své pracovní povinnosti.

Výživová sonda 

Prezident už více než rok kvůli onemocnění nohou používá invalidní vozík. Po loňské hospitalizaci mu kvůli riziku podvýživy lékaři zavedli sondu do žaludku. V červencovém rozhovoru pro CNN Prima News Zeman uvedl, že doufá, že mu ji lékaři na podzim vyndají. V rozhovoru také řekl, že se jinak cítí v podstatě zdráv a má o něco vyšší hladinu cukru v krvi.

Podle Mynáře právě sondu lékaři dnes kontrolují. Po domluvě s ošetřujícím lékařem a ředitelem ÚVN Miroslavem Zavoralem by podle Mynáře vynětí sondy přicházelo v úvahu až ke konci roku, proto lékaři prezidenta pozvali na kontrolu.

Prezident v červenci také řekl, že prezident Zavoral po posledním odběru krve konstatoval, že z 50 indikátorů zdravotního stavu je 48 dokonalých a dva jsou špatné kvůli vyšší hladině cukru v krvi.

Prezident Miloš Zeman přijal 29. června 2022 na Pražském hradě ministra spravedlnosti Pavla Blažka (vlevo) a předal mu podnět k prověření toho, že se v souvislosti se Zemanovým onemocněním mohl stát trestný čin sabotáže.
Lhali o něm? Zeman podal podnět k prověření možné sabotáže při jeho onemocnění

Někteří senátoři a poslanci v době Zemanovy loňské hospitalizace kvůli jeho stavu začali uvažovat o dočasném převodu části pravomocí prezidenta na předsedu Sněmovny a vlády, což umožňuje článek 66 ústavy. Hradní kancelář to odmítala, díky zlepšení prezidentova zdravotního stavu se tak nestalo.

Zeman snahy o převod pravomocí označil v polovině února v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes za pokus o puč. Ministrovi spravedlnosti Petrovi Blažkovi (ODS) podal na konci června podnět k prověření možné sabotáže. Vrchní státní zastupitelství v Praze na začátku července uvedlo, že Zemanovo podezření nebylo důvodné.