"Prezident republiky Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice v Praze po krátké preventivní prohlídce. Všechny zdravotní testy jsou uspokojivé," uvedl dopoledne Ovčáček na twitteru.

"Vše proběhlo v pořádku. Pan prezident zahájí příští týden pracovní program," uvedl Ovčáček na dotaz ČTK, jak dopadla kontrola.

Zeman do nemocnice nastoupil ve čtvrtek dopoledne. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář poté řekl ČTK, že Zeman je v ÚVN na plánované kontrole vyživovací sondy a následně bude z nemocnice propuštěn. Vyjmutí sondy, kterou prezidentovi lékaři zavedli po zdravotních potížích kvůli riziku podvýživy loni na podzim, bude podle něj přicházet v úvahu nejdříve ke konci roku.

Miloš Zeman na archivním snímku
Prezident Zeman je v nemocnici. Jde o plánovanou kontrolu, uvedl Mynář

Prezident byl loni na podzim v nemocnici 48 dní. Panovaly tehdy pochybnosti o tom, jestli je schopen plnit své pracovní povinnosti. Nynější hospitalizace byla podle Hradu a nemocnice jen krátkodobá. Do neděle bude Zeman v Lánech trávit dovolenou, příští týden má v plánu mimo jiné setkání s českými velvyslanci během jejich každoroční porady, schůzku s premiérem Petrem Fialou (ODS) nebo návštěvu výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích.

Zeman v červenci řekl, že ředitel ÚVN Miroslav Zavoral po posledním odběru krve konstatoval, že z 50 indikátorů zdravotního stavu je 48 dokonalých a dva jsou špatné kvůli vyšší hladině cukru v krvi.

Někteří senátoři a poslanci v době Zemanovy loňské hospitalizace kvůli jeho stavu začali uvažovat o dočasném převodu části pravomocí prezidenta na předsedu Sněmovny a vlády, což umožňuje článek 66 ústavy. Hradní kancelář to odmítala, díky zlepšení prezidentova zdravotního stavu se tak nestalo.

Zeman snahy o převod pravomocí označil za pokus o puč. Ministrovi spravedlnosti Petrovi Blažkovi (ODS) podal na konci června podnět k prověření možné sabotáže. Vrchní státní zastupitelství v Praze na začátku července uvedlo, že Zemanovo podezření nebylo důvodné.