"Jednoznačný úspěch, který Právo a spravedlnost vybojovalo i přes silný tlak opozice, je pro mne důkazem dobré práce polské vlády v uplynulém legislativním období a také důvěry polského národa," napsal český prezident Kaczyńskému v gratulačním dopise, který Hrad zveřejnil na webu. Zeman věří, že bude pokračovat úspěšná spolupráce Prahy a Varšavy v rámci Evropské unie, NATO i visegrádské čtyřky. Vítězné straně poblahopřál i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a další čeští politici.

Vládnoucí strana Právo a spravedlnost získala ve volbách téměř 44 procent hlasů. Zvítězila nad liberální Občanskou koalicí, kterou podpořilo přes 27 procent voličů. PiS bude v Polsku moct samostatně vládnout další čtyři roky, strana nicméně ztratila většinu v horní komoře parlamentu, Senátu.

Předseda PiS Jaroslaw Kaczynski
Polský PiS vyhrál volby, ale i tak se obává o vítězství

Vítězství PiS bylo podle vicepremiéra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka očekávatelné, patrně jí pomohly sociální programy. "Lidé se zřejmě rozhodovali podle míry spokojenosti s politikou současné vlády zejména v sociální oblasti," napsal dnes na dotaz ČTK Hamáček. PiS zavedla třinácté důchody pro seniory nebo přídavky 500 zlotých (přes 3000 korun) na dítě, zvýšila minimální mzdu a snížila věk odchodu do penze.

Slova Fialy i Výborného

Podle šéfa opoziční ODS Petra Fialy výsledky včetně vysoké účasti potvrzují silný mandát pro PiS. Poukázal na to, že ODS a PiS dlouhodobě spolupracují ve společné frakci v Evropském parlamentu a spolupráce Česka a Polska je důležitá i pro prosazování rozumné reformy EU.

"Je to dobrá zpráva pro české vlastence a naše hnutí, které jako jediné dělá důslednou politiku hájící národní zájmy naší země," komentoval výsledky polských voleb lídr SPD Tomio Okamura. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný soudí, že stranu Jaroslawa Kaczyńského nečeká nic snadného. "Polsko je hluboce rozdělené a je úkolem i vítěze společnost spojovat. Důležitý bude i postoj k jednotné pozici V4 a respektování nezávislosti justice. Věřím, že PiS bude v tomto smyslu respektovat standardy EU," napsal ČTK lidovecký předseda.

Předseda národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński
Další čtyři roky u moci. Výsledky potvrzují volební výhru Práva a spravedlnosti

Jako problematickou vnímá vládu PiS předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Kaczyńského vládu považuje za problematickou hlavně kvůli autoritářským tendencím, například ve vztahu k soudcům. "Voliči rozhodli svobodně a já se obávám, zda to teď není trend střední Evropy: Vložit své naděje do rukou zdánlivě silných vůdců, kteří za nás vyřeší vše," uvedl Rakušan.

Polsko se pod vedením PiS dostalo v minulém období kvůli některým krokům, k nimž patří reforma justice nebo kácení v chráněném Bělověžském pralese, do konfliktu s Evropskou unií. Současná vláda ve Varšavě podle oponentů ohrožuje principy právního státu a demokracie.