Wang Ťia-žuej se dříve setkal třeba se zástupci amerického ministerstva zahraničí, přijali ho také prezidenti Barmy, Indonésie, Zimbabwe nebo japonský premiér. Letos v dubnu se sešel v Pekingu s českým ministrem zahraničních věcí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD).

„Setkání bylo zaměřeno především na ekonomická témata, navazuje na úspěšnou návštěvu pana prezidenta v Čínské lidové republice," uvedl k dnešní schůzce Ovčáček. „Pan prezident hovořil o zavedení přímého leteckého spojení a o otázce certifikace malých a středních letadel včetně leteckých motorů českých výrobců v Čínské lidové republice," řekl hradní mluvčí. Zeman podle něj podpořil spolupráci českých a čínských regionů. „Čínská strana se k námětům vyjádřila pozitivně a čínští představitelé přislíbili svou podporu na své úrovni v rámci ČLR," dodal Ovčáček. Dalšími tématy podle něj také byla kulturní výměna, Wang Zemanovi předal pozdravy od čínského prezidenta.

Zeman Čínu navštívil na konci října, do komunistické země přivezl několik desítek podnikatelů, kteří na místě podepsali několik kontraktů. Jedním z nich byla také smlouva o strategické spolupráci mezi čínskou společností CEFC a finanční skupinou J&T. Číňané by díky smlouvě podle týdeníku Euro měli získat třetinový podíl v J&T Bance, za což mají zaplatit asi 19,4 miliardy ko­run.

Český prezident byl za svou návštěvu kritizován. Oponentům se nelíbilo jeho vyjádření, že se do Číny přijel učit, jak stabilizovat českou společnost. Kritizováno také bylo jeho rozhodnutí vrátit se z Číny letadlem zaplaceným skupinou PPF.

Jednání se zúčastnila za čínskou stranu mimo jiné velvyslankyně v Česku Ma Kche-čching nebo pekingský viceprimátor Čang Jen-kchun.