„V každém případě se domnívám, že to, co se stalo, je samozřejmě katastrofa, ale je také příležitost k tomu, abychom vyjádřili svoji solidaritu. A já si nesmírně vážím všech těch, kdo již dnes posílají pomoc,“ řekl.

V této souvislosti ještě připomněl, že obce, které v minulosti postihly ničivé povodně, se díky lidské solidaritě podařilo obnovit. „Chtěl bych vyjádřit naději, že český národ se dokáže vždy semknout, když se ocitne v situaci, kdy je to zapotřebí,“ uzavřel prezident.

Poděkoval zasahujícím hasičům, vojákům a policistům a připomněl, že dal příkaz Hradní stráži, aby její členové pomohli na Hodonínsku a Břeclavsku podle potřeb záchranářů s odstraňováním následků bouře. "Jsem rád, že s Hradní stráží jede i moje dcera (Kateřina Zemanová), aby rozdala dary z nadačního fondu," uvedl Zeman.

Bouří poničená vinice v Mikulčicích
Vinaři mají škody za stovky milionů za sklepy i techniku, zemřel známý pěstitel

Bouřky ve čtvrtek večer a v noci na pátek zasáhly velkou část Česka. Největší škody způsobily na Břeclavsku a Hodonínsku, kde se ve čtvrtek prohnalo tornádo a ničilo domy, auta i stromy. Na následky bouře zemřelo pět lidí, desítky dalších byly zraněny.

Prezident ve čtvrtek večer vyjádřil pozůstalým po obětech soustrast, zraněným popřál brzké uzdravení. Současně poděkoval záchranářům, starostům, hejtmanům, členům vlády, charitativním organizacím a všem občanům, kteří se podílejí na pomoci v postižené oblasti.

Mimořádný projev měl prezident v minulosti třeba kvůli šíření koronaviru v Česku nebo naposledy v dubnu kvůli možné účasti ruských agentů na výbuších v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.