Prezident předal jmenovací listiny deseti novým rektorům. Jedenáctý jmenovaný rektor, Vojtěch Adam z Mendelovy univerzity v Brně, nebyl dnes na ceremoniálu přítomen. Prezident uvedl, že je Adam nemocný a Hrad mu pošle listinu poštou.

Nové rektory si zvolily akademické senáty škol, v prosinci je také odsouhlasila vláda. Většinou se funkcí ujmou nové osobnosti, u čtyř vysokých škol ale rektor ve své funkci zůstává. Pokračovat tak nadále bude dosavadní šéf České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) Petr Sklenička. Akademici Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) si zvolili opět Vojtěcha Petráčka. Staronového rektora budou mít také na Technické univerzitě Liberec (TUL), kterou vede Miroslav Brzezina. Rektorem Veterinární univerzity Brno (VU) zůstane Alois Nečas.

Poslanec hnutí ANO Karel Havlíček 25. ledna 2022 v Praze na schůzi Poslanecké sněmovny.
Ani Havlíček, ani Okamura. Křeslo šestého místopředsedy Sněmovny je stále volné

Na dalších vysokých školách se budou rektoři střídat. Rektora Univerzity Karlovy (UK) Tomáše Zimu od února nahradí Králíčková. Na Akademii výtvarných umění v Praze (AVU) vystřídá Tomáše Vaňka Maria Topolčanská a na Janáčkově akademii múzických umění (JAMU) v Brně Petra Oslzlého Petr Michálek. Rektorem Univerzity Pardubice (UPCE) se stal místo Jiřího Málka Libor Čapek. Na Vysokém učení technickém v Brně (VUT) vyhrál rektorské volby Ladislav Janíček, který nastoupí po Petru Štěpánkovi. Vojtěch Adam má nahradit na Mendelově univerzitě v Brně Danuši Nerudovou.

Mění se i rektor Vysoké školy ekonomické (VŠE), kde se funkce po Haně Machkové od 1. dubna ujme Petr Dvořák.

Zeman se na Pražský hrad dnešní ceremonií vrátil poprvé po asi pěti měsících. Poslední veřejná aktivita prezidenta, o které jeho kancelář informovala, se na Hradě uskutečnila na konci loňského srpna. V polovině září byl Zeman poprvé hospitalizován, do nemocnice se opět vrátil 10. října. Od propuštění pobývá v Lánech, kde o něj pečují zdravotní sestry.