Poslední oficiální akci ve své hradní kanceláři měl Zeman v pátek, kdy na Pražském hradě přijal rakouského prezidenta Alexandera Van der Bellena. Od té doby pobýval na zámku v Lánech. Poslední jeho oficiální akcí byla v pondělí večer schůzka s premiérem Petrem Fialou (ODS). Do nového domu podle zpravodajky ČTK Zeman přijel před 16:00.

Zemanův desetiletý mandát vyprší o půlnoci na středu. Symbolicky jej završí stažení standarty, která vlaje na Hradě v době přítomnosti prezidenta republiky v Česku. Na znamení, že nemá země prezidenta, bude uzavřena Brána gigantů.

Prezident Miloš Zeman
Zeman v poslední chvíli udělil milost. Firmě, která ovlivňovala zakázky v Lánech

Zeman se ještě na Pražský hrad vrátí ve čtvrtek dopoledne, aby poobědval s manžely Pavlovými. Oběd se bude konat ve Zlaté jídelně a trvat bude necelé dvě hodiny. Podle informací ČTK by na jeho začátku měl končící prezident svému nástupci symbolicky předat Řád bílého lva a Řád Tomáše Garrigua Masaryka, jejichž bude podle zákona nositelem. Předá mu i prezidentský klíč od Korunní komory, ve které jsou uchovávány mimo jiné korunovační klenoty.

Zeman se společně s chotí Ivanou zúčastní i následné Pavlovy inaugurace. Do Vladislavského sálu přijdou společně s Václavem Klausem, Livií Klausovou a Dagmar Havlovou. Při slavnosti budou společně sedět v první řadě mezi hosty.

Miloš Zeman při svých návštěvách Vysočiny
NÁZORY čtenářů: Miloš Zeman končí. Jako prezident Česka víc zklamal, než potěšil

Končící prezident už dříve avizoval, že po skončení svého mandátu se chce věnovat zejména knihám. Počítá ale také se zřízením své kanceláře, ve které mu bude dělat asistentku jeho manželka.

Dvě volební období 

Zeman na Hradě strávil dvě volební období. Zejména druhé z nich poznamenalo jeho zhoršující se zdraví, kvůli kterému musel být na podzim 2021 hospitalizován. Od propuštění z nemocnice o něj pečují na lánském zámku zdravotní sestry.

Podle Mynáře Zeman s jejich omezenou péčí počítá i nadále.

Za jeho desetileté působení mu lidé podle agentury NMS Market Research dali při hodnocení jako ve škole čtyřku. Vyčítají mu hlavně výběr spolupracovníků nebo jeho roli jako morální autority. Kritizují ho také za příklon k Rusku a Číně.