Zimola patří mezi nejvýraznější zastánce toho, aby ČSSD změnila nominaci do čela diplomacie. Stranické vedení stojí za europoslancem Miroslavem Pochem, kterého prezident dlouhodobě odmítá do vlády jmenovat, definitivní stanovisko ale v pátek předsednictvo ČSSD odložilo na dobu po volbách v polovině října.

"Je známo, že dlouhodobě se mi nelíbí způsob obsazování ministerstva zahraničí a rád bych, abychom celou situaci vyřešili co nejdříve v souladu se zájmy České republiky i zájmy naší strany. I o tom jsem pana prezidenta informoval," napsal ČTK Zimola. O schůzku požádal kvůli tomu, že chtěl znát názor prezidenta na aktuální politickou situaci, na obsazení ministerstva zahraničí a chtěl ho seznámit se situací uvnitř ČSSD, dodal.

K Zemanovi má z ČSSD nejblíže

Zimola se měl podle pozvánky účastnit dnes odpoledne akce ČSSD ve středočeském Stochově, na oficiální zahájení kampaně sociální demokracie před říjnovými komunálními a senátními volbami ale nedorazil. O den dříve se naopak zúčastnil mítinku někdejšího premiéra a předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, který kandiduje do Senátu s podporou ostravských sociálních demokratů.

První zástupce předsedy sociální demokracie Jana Hamáčka patří mezi členy ČSSD, kteří mají k Zemanovi nejblíže. Zimola po volbách do Sněmovny v říjnu 2013 patřil mezi účastníky tajné schůzky u prezidenta v Lánech, po které se část vedení ČSSD pokusila odstavit předsedu strany Bohuslava Sobotku od vyjednávání o vládě.