Představa, že by Zeman zavítal na Ukrajinu, nebo že by naopak ukrajinský prezident navštívil Českou republiku, byla v minulých pěti letech zcela mimo realitu. Naopak nebývale časté kontakty Zemana a ruského prezidenta Vladimira Putina realitou byly.

Volodymyr Zelenskyj slaví výsledky druhého kola voleb
Start Zelenského byl lepší, než část Ukrajinců čekala

Teď se však zdá, že s novým prezidentem Ukrajiny, kterým byl v neděli zvolen Volodymyr Zelenskyj, se Zeman pokouší o resuscitaci svých vztahů s Ukrajinou. Nové hlavě ukrajinského státu poslal velmi vřelé blahopřání, v němž nabídl Kyjevu svoji osobní pomoc. „Ujišťuji Vás, že Česko bude i nadále ukrajinským reformním snahám napomáhat a podporovat evropské směřování Ukrajiny. Zasadím se o to i já osobně, jelikož mi velmi záleží na pozitivním vývoji Ukrajiny a prohlubování vztahů mezi našimi zeměmi ve všech oblastech,“ uvádí Zeman.

Nového ukrajinského prezidenta pak Zeman pozval na návštěvu do Prahy. „Vám i všemu ukrajinskému lidu přeji hodně sil, zdraví a štěstí. Sláva Ukrajině!“ píše Zeman v dopise, který byl zveřejněn na internetových stránkách Pražského hradu.

Volodymyr Alexandrovič Zelenskyj
Ukrajina bude mít nového prezidenta. Staré problémy ale zůstávají

Ukrajinské diplomatické zdroje odmítly dopis komentovat se zdůvodněním, že je určen nové hlavě státu. „Blahopřání je blahopřání,“ uvedl nejmenovaný ukrajinský diplomat.

Krym i Donbas chybí

K tomu, aby Zemanův dopis byl skutečným obratem v jeho vztazích s Ukrajinou, však v dopise některé zásadní věci chybí. Není v něm ani zmínka o podpoře teritoriální integrity Ukrajiny, neuznání ruské okupace a anexe Krymu, či o Zemanově pomoci v ukrajinském boji s ruskou agresí na východě země.

V těchto otázkách i nový prezident Zelenskyj přitom od Ruska jasně požaduje návrat Donbasu i Krymu pod kontrolu Ukrajiny.

Volodymyr Zelenskyj slaví výsledky druhého kola voleb
Na Ukrajině je rozhodnuto. Bavič Zelenskyj bude novým prezidentem