Představa, že by Zeman zavítal na Ukrajinu, nebo že by naopak ukrajinský prezident navštívil Českou republiku, byla v minulých pěti letech zcela mimo realitu. Naopak nebývale časté kontakty Zemana a ruského prezidenta Vladimira Putina realitou byly.

Teď se však zdá, že s novým prezidentem Ukrajiny, kterým byl v neděli zvolen Volodymyr Zelenskyj, se Zeman pokouší o resuscitaci svých vztahů s Ukrajinou. Nové hlavě ukrajinského státu poslal velmi vřelé blahopřání, v němž nabídl Kyjevu svoji osobní pomoc. „Ujišťuji Vás, že Česko bude i nadále ukrajinským reformním snahám napomáhat a podporovat evropské směřování Ukrajiny. Zasadím se o to i já osobně, jelikož mi velmi záleží na pozitivním vývoji Ukrajiny a prohlubování vztahů mezi našimi zeměmi ve všech oblastech,“ uvádí Zeman.

Nového ukrajinského prezidenta pak Zeman pozval na návštěvu do Prahy. „Vám i všemu ukrajinskému lidu přeji hodně sil, zdraví a štěstí. Sláva Ukrajině!“ píše Zeman v dopise, který byl zveřejněn na internetových stránkách Pražského hradu.

Ukrajinské diplomatické zdroje odmítly dopis komentovat se zdůvodněním, že je určen nové hlavě státu. „Blahopřání je blahopřání,“ uvedl nejmenovaný ukrajinský diplomat.

Krym i Donbas chybí

K tomu, aby Zemanův dopis byl skutečným obratem v jeho vztazích s Ukrajinou, však v dopise některé zásadní věci chybí. Není v něm ani zmínka o podpoře teritoriální integrity Ukrajiny, neuznání ruské okupace a anexe Krymu, či o Zemanově pomoci v ukrajinském boji s ruskou agresí na východě země.

V těchto otázkách i nový prezident Zelenskyj přitom od Ruska jasně požaduje návrat Donbasu i Krymu pod kontrolu Ukrajiny.