Zasedání OSN doprovázejí přísná bezpečnostní opatření. V ulicích New Yorku, kde o víkendu explodovala nastražená nálož, jsou stovky policistů a bezprostřední okolí budovy světové organizace je uzavřeno pro automobilovou dopravu.

Zeman před úvodem zasedání stihl krátkou schůzku s makedonským prezidentem Ďorgem Ivanovem a s vatikánským státním sekretářem Parolinem. "Pan prezident opět pozval papeže Františka do ČR," uvedl na twitteru Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman papeže na návštěvu Česka pozval již při loňském osobním setkání.

Během dne se český prezident ještě setkal s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem nebo s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. "S panem Lavrovem se známe dlouhá léta a tak jsme si jenom povídali o rezoluci, kterou Rusko má navrhnout v Radě bezpečnosti OSN ohledně protiteroristické akce," řekl Zeman. V budově OSN se také pozdravil se španělským králem Felipem VI., britskou premiérkou Theresou Mayovou nebo jordánským králem Abdalláhem II. "Byla to poměrně krátká, neformální, přátelská setkání," řekl prezident novinářům.

Ve středu místního času (v noci na čtvrtek SELČ) chce Zeman na zasedání Valného shromáždění OSN apelovat na společný boj proti terorismu. Před českými novináři dnes poznamenal, že zatímco před několika lety byl islámský terorismus záležitostí šesti zemí, nyní se týká 35 států. "Co chcete víc jako argument, že tato rakovina metastázuje a že se k ní chováme dílem lhostejně a dílem zbaběle," řekl.

O mezinárodním terorismu Zeman mluvil v OSN i loni. Letos podle svých slov navrhne konkrétní recepty na boj proti teroristům. Doporučí přijetí konvence o boji proti mezinárodnímu terorismu, která se již několik let na půdě OSN projednává. Jako druhé opatření chce podpořit jeden z dřívějších návrhů, aby proti teroristům byly v rámci operací na uchování míru nasazeny drony a speciální jednotky. "Budu mluvit o tom, že máme útočit na logistická centra teroristů a nikoli na jejich pozemní jednotky," zopakoval český prezident svůj názor. Poslední návrh bude podle Zemana vycházet z Charty OSN a bude se týkat vytvoření vrchního velitelství vojsk Spojených národů.