Cílem novely je zabránit ochromení systému financování výzkumu a vývoje v důsledku změn zákona, které byly přijaty loni. Řeší stav, kdy je možné poskytnout dotaci jen na projekty, nikoli na provoz institucí, které se výzkumem a vývojem zabývají. Předloha se zabývá také takzvanými materiálovými náklady, aby si například chemik z grantu mohl koupit potřebnou chemikálii.

Podobnou ambici měla konkureční novela Bělobrádka 

Změny se dotýkají podle předlohy rovněž možnosti hrazení různých investic, například nákupu přístrojů a pořízení budov. Peněžitá podpora je nyní podle autorů omezena na hodnotu odpisů po dobu trvání výzkumného projektu, ač celková doba odepisování může být i násobně delší. Není možné tedy získat celou pořizovací cenu, tvrdí předkladatelé.

Podobnou ambici měla konkurenční novela vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL). Jejím cílem bylo umožnit jednoznačně dotovat provoz institucí, které se výzkumem a vývojem zabývají, nejen konkrétní projekty. Řešila také financování pořizovací ceny investice, která by sloužila k výzkumu, a dalších provozních nákladů, zejména nákupu různého materiálu. Bělobrádek ale svou předlohu po přijetí poslanecké novely stáhnul.