Devětasedmdesátiletý Miloš Zeman se v Motole podrobil neplánované operaci kvůli nedokrvení nohy, které způsobila krevní sraženina.

Nemocnice v pondělí uvedla, že po odstranění krevní sraženiny a provedení angioplastiky tepen se obnovilo prokrvení a rozvinul se takzvaný reperfuzní syndrom, který se projevuje otokem končetiny. „Tento stav byl hned v rámci první operace řešen fasciotomiemi. Jedná se o naříznutí krytů svalů s ponecháním nářezů do doby, než dojde k ústupu otoku,“ sdělila mluvčí.

Tyto nářezy je nutné pravidelně ošetřovat a pečlivě převazovat, než je možné je znovu uzavřít. Doba hospitalizace se bude odvíjet mimo jiné i podle toho, jak se budou rány hojit.

Exprezident Miloš Zeman podstoupil neplánovanou operaci:

Bývalý prezident republiky Miloš Zeman.
Bývalý prezident Miloš Zeman je v nemocnici. Operovali ho kvůli krevní sraženině

„Pan Miloš Zeman je při vědomí, orientován, spolupracuje při zahájení rehabilitace. Vzhledem k uvedenému dosavadnímu průběhu nelze délku hospitalizace predikovat,“ konstatovala nemocnice. Další informace poskytne ve středu.

Bývalý prezident přijel ve čtvrtek do motolské nemocnice na vyšetření. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček tehdy uvedl, že vzniklé zdravotní potíže souvisí i s cukrovkou, kterou bývalá hlava státu dlouhodobě trpí. Lékaři ještě týž den Zemana operovali. Při takzvaném hybridním zákroku mu intervenční radiologové a cévní chirurgové zprůchodnili tepny a obnovili prokrvení nohy. Po operaci i přes víkend byl Zeman podle Dankové ve stabilizovaném, ale vážném stavu.

Kdo patří mezi členy konzilia? 

Členy osmičlenného lékařského konzilia motolské nemocnice jsou náměstkyně pro léčebně preventivní péči Lucie Valentová Bartáková, přednosta kliniky kardiovaskulární chirurgie Štěpán Černý a primář této kliniky Radovan Fiala, přednosta kliniky zobrazovacích metod Miloslav Roček, přednosta Interní kliniky Radan Keil a primářka této kliniky Jindra Lochmanová, přednosta kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství Pavel Kolář a vedoucí lékař kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny František Mošna.

Zeman před rokem po deseti letech opustil prezidentskou funkci. Nedlouho po nástupu do čela státu v srpnu 2013 lékaři nově ustaveného konzilia oznámili, že Zeman trpí polyfunkční neuropatií, což bývá neurologická komplikace při cukrovce.

Není mnoho politiků, kteří by byli soudně usvědčeni ze lží víckrát než Miloš Zeman. V čem neříkal pravdu?

Miloš Zeman (na snímku z 7. prosince 2022)
Pět největších lží Miloše Zemana. Končí politik, jenž svou kariéru opřel o lhaní

V nemocnici byl jako prezident několikrát, některé kratší pobyty označil Hrad jako rekondiční. Ve velmi vážném stavu se ocitl po sněmovních volbách v roce 2021. V Ústřední vojenské nemocnici tehdy strávil 48 dní, zpočátku na klinice intenzivní medicíny. Lékaři nutnost péče zdůvodnili komplikacemi spojenými s prezidentovým chronickým onemocněním, které blíže neupřesnili. Bezmála tři roky se Zeman kvůli problémům s chůzí a stabilitou pohybuje na vozíku.