Zeman před více než rokem na konferenci o holokaustu mluvil o fascinaci některých lidí nacismem. V této souvislosti zmínil Peroutku, který podle něj napsal článek Hitler je gentleman. Připsal mu také verdikt „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky". Soud na začátku března nepravomocně rozhodl, že se kancelář prezidenta musí za Zemanovy výroky vnučce Peroutky omluvit.

Zeman se dnes vyjádřil především ke druhému ze svých výroků. Hájil se, že Peroutkovi ho ve svých pamětech připsal literární vědec Václav Černý a Peroutka „toto přisouzení" do své smrti nedementoval. „Jinými slovy soudkyně si hraje na literární kritičku, popírá pramen, který se jmenuje profesor Václav Černý, a naopak příbuzní Ferdinanda Peroutky, kteří pochopitelně protestovali, jsou pro ni pramenem důvěryhodnějším. Je to tak trochu důkaz amatérismu, ale budiž," řekl dnes Zeman. Podle historiků výrok o andělech a vlcích patří novináři Janu Stránskému, což potvrdil i jeho syn.

337 milionů pro Altnera

Zeman se dnes také vyjádřil k potížím sociální demokracie, která musí zaplatit svému bývalému právníkovi Altnerovi 337 milionů korun za to, že ji pomohl vysoudit Lidový dům v Praze. Suma byla vypočítána na základě smluvní pokuty uvedené ve smlouvě, kterou podepsal právě Zeman jako tehdejší předseda sociální demokracie.

Ten již v minulých dnech řekl, že vinu necítí. Připisuje ji naopak vedení ČSSD z roku 2004, kdy sociální demokracie rozhodla, že Altnerovi nezaplatí dluh 18 milionů korun a bude se dále soudit. Vina tak podle Zemana padá buď na Vladimíra Špidlu nebo Stanislava Grosse, kteří v té době byli v čele ČSSD.

Současné vedení ČSSD se brání, že vysoká částka je způsobena Altnerovým zdržováním soudu. Zeman dnes řekl, že kdyby ČSSD včas zaplatila, penále by nenarůstalo. „Tím by byl ten problém vyřešen. Sociální demokracie se odvolala, takže to byla bohužel ona, která protahovala tímto odvoláním celé řízení. Jinak by tato kauza neexistovala," ře­kl.