Zeman nepřímo prozradil, koho volil. Na dotaz uvedl, že dal hlas bojovníkovi proti korupci, kterou označil za současné zlo, ne bojovníkovi proti zlu minulosti. V obvodu Praha 5 postoupili do finále advokát Václava Lásku (za SZ), jenž působil v protikorupční organizaci Transparency International, a historik a bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček (za ODS).

"Už mnoho let opakuji: volební povinnost. Téměř nikdo neví, že volební povinnost byla za Masarykovy první republiky, téměř nikdo neví, že volební povinnost je třeba v Belgii, v Lucembursku, v Austrálii," nastínil Zeman recept, jak obyvatele přitáhnout k volebním urnám.
Nesouhlasí s názory, že by se jednalo o administrativní svévoli. "Stejně tak jako má volič právo si svobodně vybrat, koho chce, tak má i povinnost účastnit se veřejného života," soudí prezident.

Na vládní úrovni mohou podle něho senátní volby vyvolat ještě menší reakci než volby obecní, v nichž jde o tisíce pozic. "Pokud jde o senátní volby, jde všeho všudy o 27 koryt, pardon, pozic," podotkl. Prezident nepředpokládá, že by vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL ztratila v horní komoře většinu; i pokud by se tak stalo, případná senátní veta zákonů může snadno přehlasovat ve Sněmovně.

Zeman volil s chotí Ivanou v základní škole v Brdičkově ulici v Praze na Lužinách. Od nových senátorů očekává, že budou v horní komoře prosazovat svou životní zkušenost.