Ve Vladislavském sále na Pražském hradě začalo několikrát odložené předávání státních vyznamenání za loňský a předloňský rok. Prezident Zeman udělil řády a medaile více než šesti desítkám osobností z řad vědců, vojáků, podnikatelů, politiků, umělců i sportovců. Někteří z pozvaných hostů předem avizovali, že kvůli dřívějším proruským názorům Zemana na Hrad nepřijdou.

Prezident nicméně při zahájení slavnostního večera uvedl, že se rozhodl vyhovět návrhu na udělení Řádu Bílého lva ukrajinskému prezidentu Zelenskému. „Jedna z našich poslankyň vystoupila s návrhem, abych udělil nejvyšší české vyznamenání ukrajinskému prezidentovi, a já jsem se rozhodl tomuto návrhu vyhovět. Je tomu tak proto, protože Zelenskyj projevil odvahu a statečnost, a třebaže mu Spojené státy nabízely evakuaci, zůstal v hlavním městě své země, odkud řídí její obranu," oznámil Zeman.

V ukrajinských barvách

Připomněl také, že ceremoniál se koná v době, kdy nedaleko od Česka "zuří válka vyvolaná ruskou agresí vůči Ukrajině". Proto byla v pondělí na Hradě vyvěšena ukrajinská vlajka, zazněla ukrajinská hymna a pozvánka na večerní slavnost obsahovala prosbu o příspěvek na pomoc ukrajinským uprchlíkům.

Zeman navzdory své předchozí dlouhodobé podpoře Vladimira Putina ruskou invazi odsoudil už ve svém projevu v první den války. Uvedl, že Rusko se tímto činem dopouští zločinu proti míru. Vyjádřil také plnou podporu Ukrajině.

Přechod hranice z Ukrajiny na Slovensko přes hraniční přechod Ubla
Česko vyšle další třicítku policistů na Slovensko, odjet mohou v úterý

Zeman i letos kritizoval oponenty, kterým se v minulosti nelíbila některá jména vyznamenaných, a označil jejich chování za závist. Oceněným poté doporučil, aby 'takové lidi ignorovali'. Zeman také hovořil o švédské klimatické aktivistce Gretě Thunbergové. „I já se domnívám, že je to sociopatické dítě,“ sdělil.

Prezident republiky tradičně předává státní vyznamenání 28. října u příležitosti oslav vzniku republiky. Loni a předloni musela být ale slavnost zrušena kvůli pandemii koronaviru a kvůli pobytu Zemana v nemocnici. Odložen byl i náhradní termín stanovený na letošní 1. leden. Na pódiu se tak v pondělí sešli ocenění za dva roky, pódium proto muselo být zvětšeno. Protože Zeman prvně tuto slavnost absolvuje na vozíčku, bylo také uzpůsobeno bezbariérově.

Jména oceněných byla netradičně známa již před ceremonií, Kancelář prezidenta republiky totiž seznamy vyznamenaných zveřejnila k 28. říjnům 2020 a 2021. Zeman se za poslední dva roky rozhodl vyznamenat Řádem Bílého lva jedenáct osobností. Nejvyšší státní vyznamenání předal například herečce Jiřině Bohdalové, bývalému velvyslanci v Rusku Vladimíru Remkovi, bojovníkovi z východní fronty druhé světové války Miloslavu Masopustovi, bývalému ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi či zpěváku Karlu Gottovi in memoriam.