Deník N v lednu napsal, že Zeman loni požádal premiéra Petra Fialu (ODS) o spolupodpis abolice, která by znemožnila zahájit případná stíhání v kauzách skartace vrbětické zprávy a úniků informací Bezpečnostní informační služby (BIS) na Hrad. Premiér mu ale nevyhověl.

Zeman poté uvedl, že Fialu o nic takového nežádal. Server Seznam Zprávy v únoru napsal, že KPR vede dokumenty ohledně abolice v tajném režimu. Vládní Piráti pak požádali NBÚ o posouzení, zda Hrad vede dokumenty v tajném režimu oprávněně.

Bývalý prezident Miloš Zeman žádal před koncem ve funkci vládu dvakrát o abolici, která může zastavit trestní stíhání:

Bývalý prezident Miloš Zeman
Exprezident Zeman otočil: O abolici jsem žádal dvakrát. Pokaždé pro Mynáře

Mluvčí NBÚ Jaromír Kadlec Deníku N udělení pokuty potvrdil, více informací zatím nechtěl poskytovat. „Kancelář prezidenta republiky pochybení uznává, nerozporuje zjištění Národního bezpečnostního úřadu, ale podala rozklad proti pokutě 30 tisíc korun z titulu řádného hospodáře,“ uvedl pro web ředitel odboru komunikace KPR Vít Kolář.

„Současné vedení Kanceláře prezidenta republiky chybu samo ještě před oznámením NBÚ napravilo a spolupracuje s úřadem na všech úkonech,“ dodal.

Dvě žádosti o abolici

V dubnu Zeman Mladé frontě Dnes řekl, že žádal před koncem ve funkci vládu o abolici dvakrát. Obě žádosti se podle exprezidenta týkaly jeho tehdejšího kancléře Vratislava Mynáře. V minulosti Zeman popíral, že by o abolice usiloval.