Třetí rok se opakuje stejný příběh. Pozvánka na Hrad znovu nedorazila k rektorům, kteří měli s prezidentem v minulosti spory. Bek nenechal Zemana vystoupit ve škole z obavy před volební agitací a Grubhoffer se zastal Martina C. Putny, kterého Zeman odmítal jmenovat profesorem.

O tom, že se postoj hlavy státu zřejmě nezmění, svědčilo už letní předávání jmenovacího dekretu znovuzvolenému rektorovi Masarykovy univerzity ministryní školství Kateřinou Valachovou (ČSSD). Tradičně předává jmenovací dekrety rektorům Zeman na Hradě.

Oslava na ambasádě

Bek s pozvánkou na 28. října ani nepočítal. „Mně to nepřekvapilo. Naopak kdybych to pozvání dostal, tak by to hodně překvapilo všechny mé známé, kteří by si mysleli, že jsem musel udělat něco strašného," řekl dnes. V době státního svátku bude na pracovní cestě s univerzitní delegací v Izraeli. Státní svátek se chystá oslavit na tamní české ambasádě.

Tradice

Česká konference rektorů v souvislosti v nepozváním vrcholných představitelů dvou univerzit připomněla, že na shromáždění k výročí založení Československé republiky bývali tradičně zvány české veřejné a státní vysoké školy reprezentované svými rektory. „Tato tradice byla v uplynulých dvou letech porušena a vše nasvědčuje tomu, že se tento neblahý precedens bude letos znovu opakovat," uvedli rektoři.

Univerzity bývaly podle nich plošně zastoupeny jako centra vzdělání, poznání a tvůrčí činnosti, která mají klíčovou úlohu v rozvoji celé společnosti. Na Zemanově postoji nic nezměnila ani stanoviska řady lidí a institucí, že okruh zvaných osob na toto oficiální, vysoce reprezentativní shromáždění nemůže být ovlivňován případnými neshodami.

Když prezident tyto dva rektory nepozval loni, nechal se slyšet, že tím hájí prestiž hlavy státu a všech budoucích prezidentů. Potvrdil tehdy, že jde o odvetu za předchozí spory.

Loni řada rektorů na Hrad nepřišla. Z účasti se ale většinou omluvili kvůli jiným povinnostem, nikoliv na protest kvůli selekci zvaných. Hned pět rektorů například slavilo státní svátek na českém velvyslanectví v Dillí během pracovní cesty po Indii.

S případnou neúčastí pozvaných rektorů nesouhlasí právník a odborník na ústavní právo Václav Pavlíček. „Myslím, že to je čest pro každého pozvaného," řekl. „Mohu se s hlavou státu neshodnout, ale s tím se nemůže změnit můj vztah k symbolu novodobé české státnosti," dodal profesor, který byl několikrát na oslavy státního svátku 28. října na Hrad pozván.