Média a politici totiž v posledních dnech spekulují o prezidentově zdravotním stavu. Zástupci Pražského hradu dnes odmítli, že by prezident trpěl vážnými potížemi.

Mynář ČTK řekl, že v úterý strávil se Zemanem dvě hodiny, během nichž prezident například podepsal dekrety osobností, kterým předá 28. října státní vyznamenání. Ve středu se se Zemanem setká znovu. Spekulace o možné plánované hospitalizaci označil za nesmysl. Řekl, že schůzky Zemana se Zavoralem jsou pravidelné a konají se v podobném režimu asi rok.

"Pan prezident pracuje v Lánech, včera se věnoval přípravám oslav 28. října, podepsal dekrety vyznamenaných. V pátek se chystá volit. Podrobnosti oznámíme zítra odpoledne. Pan prezident se též připravuje na povolební vyjednávání, už vzniká plán schůzek," uvedl na twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Možné problémy s játry

Ke zdravotnímu stavu prezidenta se vyjádřil i jeho předchůdce v úřadu Václav Klaus. Naznačil, že má Zeman jaterní problémy. Je ale přesvědčený o tom, že jeho současný zdravotní stav neovlivní zdravý úsudek při povolebních procedurách.

„Jakkoliv jsem s tím jeho zdravým úsudkem v posledních třiceti letech v politice mnohokrát nesouhlasil, tak schopnost racionálního politického úsudku Miloš Zeman i při svém jaterním problému podle mého názoru má," uvedl pro Impuls Klaus.

Zeman v nemocnici

Mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke uvedla, že nemocnice dle zákona o zdravotních službách nebude informovat o skutečnostech souvisejících s péčí o pacienta.

O návštěvě Zavorala u Zemana v úterý informoval Deník N. S odvoláním na tři dobře informované zdroje napsal, že lékař prezidentovi doporučil, aby se vrátil do nemocnice a podstoupil tam další vyšetření.

Zeman v září strávil osm nocí v Ústřední vojenské nemocnici. Pražský hrad zprvu důvody hospitalizace nekomentoval, později označil prezidentův pobyt v nemocnici za rekondiční. Mluvčí Hradu sdělil, že lékaři prezidenta v prvních dnech podrobili několika vyšetřením, že nenalezli život ohrožující problémy a že zjistili, že trpí mírným vyčerpáním a dehydratací. Proto dostával infuze. Bezprostředně po propuštění pokračoval Zeman ve svém pracovním programu v Lánech.