Média a politici totiž v posledních dnech spekulují o prezidentově zdravotním stavu. Zástupci Pražského hradu dnes odmítli, že by prezident trpěl vážnými potížemi.

Prezident Miloš Zeman při projevu ve Vladislavském sále Pražského hradu, kde se 28. října 2019 konal slavnostní ceremoniál udílení státních vyznamenání
Po roční pauze Zeman udělí vyznamenání. Může jej dostat i velvyslanec Baloun

Mynář ČTK řekl, že v úterý strávil se Zemanem dvě hodiny, během nichž prezident například podepsal dekrety osobností, kterým předá 28. října státní vyznamenání. Ve středu se se Zemanem setká znovu. Spekulace o možné plánované hospitalizaci označil za nesmysl. Řekl, že schůzky Zemana se Zavoralem jsou pravidelné a konají se v podobném režimu asi rok.

"Pan prezident pracuje v Lánech, včera se věnoval přípravám oslav 28. října, podepsal dekrety vyznamenaných. V pátek se chystá volit. Podrobnosti oznámíme zítra odpoledne. Pan prezident se též připravuje na povolební vyjednávání, už vzniká plán schůzek," uvedl na twitteru mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Možné problémy s játry

Ke zdravotnímu stavu prezidenta se vyjádřil i jeho předchůdce v úřadu Václav Klaus. Naznačil, že má Zeman jaterní problémy. Je ale přesvědčený o tom, že jeho současný zdravotní stav neovlivní zdravý úsudek při povolebních procedurách.

„Jakkoliv jsem s tím jeho zdravým úsudkem v posledních třiceti letech v politice mnohokrát nesouhlasil, tak schopnost racionálního politického úsudku Miloš Zeman i při svém jaterním problému podle mého názoru má," uvedl pro Impuls Klaus.

Zeman v nemocnici

Mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke uvedla, že nemocnice dle zákona o zdravotních službách nebude informovat o skutečnostech souvisejících s péčí o pacienta.

O návštěvě Zavorala u Zemana v úterý informoval Deník N. S odvoláním na tři dobře informované zdroje napsal, že lékař prezidentovi doporučil, aby se vrátil do nemocnice a podstoupil tam další vyšetření.

Prezident Miloš Zeman byl 22. září 2021 propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice v Praze, ve které strávil osm nocí
Prezident Zeman opustil nemocnici. V Lánech se setkal se Schillerovou či Fialou

Zeman v září strávil osm nocí v Ústřední vojenské nemocnici. Pražský hrad zprvu důvody hospitalizace nekomentoval, později označil prezidentův pobyt v nemocnici za rekondiční. Mluvčí Hradu sdělil, že lékaři prezidenta v prvních dnech podrobili několika vyšetřením, že nenalezli život ohrožující problémy a že zjistili, že trpí mírným vyčerpáním a dehydratací. Proto dostával infuze. Bezprostředně po propuštění pokračoval Zeman ve svém pracovním programu v Lánech.