„Pokud by volba byla přímá, šel bych do toho. Mou podmínkou by byl zisk 200 tisíc podpisů pro kandidaturu, nikoli pouhých dvaceti tisíc, jak předpokládá vláda,“ potvrdil Zeman Deníku své odhodlání.

Jeho angažmá ale není příliš reálné. Ve sněmovně sice leží návrh na přímou volbu hlavy státu z dílny sociálních demokratů a kabinet schválil návrh na změnu ústavy, kde by nepřímé parlamentní hlasování bylo nahrazeno přímým, ale předlohy nemají velkou šanci na schválení. I když by prošel vládní návrh, lidé by mohli prezidenta volit až po přijetí volebního zákona, který by upravoval způsob volby.

Kabinet předpokládá, že by mohlo jít o klasickou dvoukolovou volbu, do níž by se mohl zapojit každý občan ČR starší 18 let, pokud by měl podporu dvaceti tisíc lidí nebo by ho nominovalo dvacet členů dolní či deset zákonodárců horní komory. Na konkrétní podobě této normy se ale tři pětiny z 200 poslanců a 81 senátorů hned tak neshodnou.

„My dlouhodobě prosazujeme přímou prezidentskou volbu, ale kvůli negativnímu postoji ODS nemá šanci na schválení. Proto v roce 2013 bude hlavu státu volit opět parlament, pan Zeman v tom případě kandidovat nebude a mou ctižádostí je, aby se po Václavu Klausovi prezidentem stal náš předseda Jiří Paroubek,“ řekl Deníku poslanec a středočeský hejtman za ČSSD David Rath.