„Oděv první dámy patří rozhodně k nejlepším z těch, které byly veřejně k vidění. Vhodný k příležitosti a lichotící postavě první dámy," řekl Lukeš.

Kravata nakřivo

Na sociálních sítích začal brzy po přímém televizním přenosu inaugurace kolovat názor, že měl prezident límeček a kravatu nakřivo a sako pomačkané. „Lesk materiálu právě příliš jasně ukázal, kde jsou slabé stránky v tom, jak oblek sedí. V matné látce by vypadal uceleněji a elegantněji, což by mnohem více lichotilo i postavě," míní Lukeš. Rozepnutý dolní knoflík u saka je v pořádku.

„Použiji-li bonmot, jak je ve zvyku pana prezidenta Zemana, hodnotil bych jeho oděv jako ‚neurazí-nenadchne'," doplnil odborník, který se ale pozastavil nad volbou kravaty v barvách trikolory a manžetových knoflíčků v podobě státní vlajky. „Tato kombinace, byť chápu, co měla vyjádřit, nutně vyznívá jako prvoplánová a nepovažuji ji za vhodnou. Vlajka v klopě saka, elegantní jednoduché knoflíčky a méně prvoplánová kravata by rozhodně vyzněly důstojněji," soudí Lukeš.

Nedůstojná role

První dámě Lukeš doporučuje zásadní změnu účesu. „Rezavé podbarvení konců jinak černých vlasů bych považoval za nedůstojné role první dámy i v dobách, kdy tento styl byl moderní. Celkově bych hledal i lichotivější střih vlasů," míní. Styl, který pro ceremoniál zvolila Kateřina Zemanová, jí podle odborníka slušel, ale nebyl šťastně zvolený k dané příležitosti. Lépe než halenka by podle něj působilo sáčko nebo blejzr. „Styl byl také výraznější než styl Miloše Zemana, což si, myslím, není adekvátní situaci," dodal.