Zájem o politiku podle společnosti těsně před Vánocemi a během svátků v diskuzích na internetu opadl. Například k premiérovi v demisi Jiřímu Rusnokovi se ve sledovaném období od 18. do 27. prosince vztahovalo jen několik stovek diskuzních příspěvků. O prezidenta naopak zájem stoupl, a to hlavně díky jeho čtvrtečnímu vánočnímu poselství. Jen dnes a ve čtvrtek se Zemana týkalo téměř 6000 příspěvků. Ale 80,5 procenta z nich vyznělo podle Yeseter Now negativně.

„Z věcnějších připomínek k projevu vyplývá, že veřejnost nejčastěji kritizuje Zemanův egoismus, který z jeho projevu cítila," sdělila Kateřina Mahdalová z Yeseter Now. Velká část diskutujících také záporně hodnotila přesun prezidentského projevu z tradičního 1. ledna na vánoční svátky. „Větší část veřejnosti hodnotí Zemanův výběr termínu pro projev negativně s tím, že 1. leden uvolnil svému předchůdci Václavu Klausovi, kterého si však veřejnost podle značně rozšířeného mínění už slyšet nepřeje," doplnila. Klaus totiž na Nový rok vystoupí v pořadu Partie televize FTV Prima.

Pokles popularity

Více než 80 procent negativních příspěvků k Zemanovi ve čtvrtek a pátek znamenalo výrazný pokles prezidentovy popularity na internetu. Ještě 24. a 25. prosince totiž vyznívalo negativně vůči prezidentovi jen 73,5 procenta diskuzních příspěvků.

Také někteří politici a mediální odborníci Zemanovo vánoční poselství kritizovali. Třeba šéf ČSSD a pravděpodobný příští premiér Bohuslav Sobotka sice označil prezidentův projev za smířlivý, ale bez alespoň náznaku pohledu do budoucna. Mediální experti Jan Jirák a Daniel Köppl zase řekli, že na ně prezident působil v projevu sebestředně.