Podobu majitele nedalekého konopišťského panství včetně historické uniformy a typického zakrouceného kníru na sebe vzal milovník historie Lukáš Pavlík. Kromě něj Zemana na radnici vítala Pavlíkova kamarádka Petra Koukolíková coby arcivévodova sestra Markéta Žofie, prezident ji však považoval za Ferdinandovu manželku Žofii Chotkovou.

"Oběma jsem vyslovil soustrast k jejich budoucímu zavraždění v Sarajevu. Byl to skvělý prognostický výkon, který se splnil," řekl Zeman později na setkání s lidmi na náměstí.

Pavlík, který je v civilu policistou, si na setkání se Zemanem nechal od švadleny ušít dobovou uniformu. Využije ji i při prohlídkách na zámku Konopiště, na nichž se podílí. O Zemanovi se v rozhovoru s ČTK zmiňoval jako o "nejvyšším místodržícím".

Návštěvu prezidenta ve Středočeském kraji jsme sledovali on-line ZDE.

"Před nedávnem jsem zakoupil konopišťské panství, tak jsem se přijel podívat na inspekci, jak probíhají práce na přestavbě. Mám s sebou svoji sestru Markétu Žofii," uvedl. Po cestě ho prý zastihl telegram, že do královského města Benešova dorazil nejvyšší pan místodržící, a tak neváhal a přijel ho přivítat osobně.

Následník rakousko-uherského trůnu zemřel i s manželkou Žofií 28. června 1914 v Sarajevu rukou atentátníka. Jejich smrt byla jednou z příčin první světové války.

Zeman je na prezidentské návštěvě středních Čech počtvrté. Ve středu navštívil krajský úřad v Praze a město Slaný na Kladensku. Dnes zavítal kromě Benešova také do Kostelce nad Černými lesy u Prahy a Čáslavi na Kutnohorsku. V pátek cestu po regionu uzavře opět ve Slaném.