„Řešili jsme tu situaci, kdy zdravotní sestra vzala správně označené miminko a dala je do špatné postýlky. Ve stejný moment si ale maminky těchto dětí zaměnily své identifikační štítky,“ popsala mluvčí Fakultní nemocnice Brno Anna Nesvadbová. „Bylo to vlastně pochybení jak sestry, tak těch dvou rodiček,“ dodala.
Přišlo se na to ještě v době pobytu matek v nemocnici, se sestrou byl ihned rozvázán pracovní poměr dohodou. Dětem se pro jistotu udělaly testy DNA. A jak standardně označují novorozence v Brně?
„Každé miminko dostává ihned po porodu svůj identifikační kroužek, má nápis genciánovou violetí na těle a má svou označenou postýlku,“ nastínila Nesvadbová.
Jako určitá norma personálu porodnic v Česku slouží dokument Značení novorozenců - doporučení České neonatologické společnosti.
„Samozřejmě jsem zjišťovala názor brněnských porodníků na třebíčský případ. Podle jejich mínění jde o chvilkové selhání jedince, ne systému, ten je propracovaný dobře,“ dodala mluvčí Anna Nesvadbová.
Zpráva o záměně se do médií nedostala
Do médií se před šesti lety zpráva o záměně v Brně nedostala, vedení nemocnice celou záležitost vyřešilo interní cestou.
Třebíčský případ zaměněných miminek se liší velkou časovou prodlevou mezi záměnou a zjištěním pravdy.
Ředitel třebíčské nemocnice Petr Mayer nyní čelí ostré kritice za špatnou komunikaci jak s médii, tak s rodiči obou holčiček. V třebíčské nemocnici Petr Mayer působil nejdříve od podzimu roku 2003 jako krizový manažer, v roce 2004 vyhrál výběrové řízení na ředitelský post.
Finanční situace tohoto zdravotnického zařízení se od té doby plynule zlepšuje, staré dluhy se daří snižovat.