„Ačkoli se nepochybně jedná o vyjádření zjednodušující a zkratkovité, do jisté míry i expresivní a nepřesné, neznamená to ještě, že jej lze označit za lživé či nepravdivé,“ konstatoval Ústavní soud (ÚS).

Podle ústavních soudců je „takováto polemika přirozenou součástí každé volební kampaně a protikandidát by měl své politické postoje sám jasně oznámit veřejnosti a uvést vyjádření jiných kandidátů na pravou míru“. Za rozhodnutím ÚS stojí soudce zpravodaj Pavel Rychetský, hlasovali pro něj však všichni členové soudu.

Stížnost podali na ÚS čtyři voliči z Prahy. Těm se nelíbilo, že se během předvolební kampaně na billboardech a v inzertních rubrikách některých médií objevilo heslo „Stop imigrantům a Drahošovi, tato země je naše! Volte Zemana.“ Drahoš však kvóty pro rozdělování migrantů opakovaně odsoudil a tvrdil, že „není vítač“.  

V souvislosti s prezidentskou kampaní musí ÚS rozhodnout ještě o pěti stížnostech, jež obsahují výhrady k Zemanově kampani, procesu registrace kandidátů nebo právní úpravě volby. O těchto stížnostech bude rokovat plénum, to ale neváže žádná lhůta.