Vedení strany dalo kvůli neúspěchu v podzimních volbách k dispozici své funkce a svolalo na březen mimořádný sjezd. SPO ve volbách získalo od voličů pouze 0,36 procenta hlasů, za cíl měla dostat se do Sněmovny. O čtyři roky dříve strana získala důvěru 1,51 procenta voličů.

Jan Veleba.
Veleba: Prezident by měl zvolnit. Jeho program nevydrží ani zdravý

Mimořádný sjezd se měl konat 3. března, podle Keremidského se termín posune. Konat se ale bude v březnu, dodal. Zemana čeká 8. března inaugurace do druhého volebního období. Účast na sjezdu SPO bude jeho třetím vystoupením na konferenci některé z politických stran v posledních měsících. Ještě před prezidentskými volbami se zúčastnil prosincového sněmu Svobody a přímé demokracie (SPD) Tomia Okamury, což vyvolalo kritiku odpůrců této strany.

O víkendu vystoupil poprvé po pěti letech na sjezdu ČSSD. S částí vedení sociální demokracie měl v minulosti ostré spory a na dvě poslední konference strany, kterou kdysi jako předseda vedl, nebyl pozván. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa Zeman také přislíbil účast na komunistické konferenci, která se bude konat v dubnu. Pokud Zeman skutečně přijede, stane se prvním prezidentem po revoluci z roku 1989, který pozvání komunistů přijal.

Zeman má k SPO velmi blízko. V čele strany stojí jeho blízcí spolupracovníci či příznivci, strana prezidentovi pomáhala při obhajobě prezidentského mandátu například reklamou nebo sháněním podpisů nutných k přihlášení se do prezidentských voleb. Zeman se účastnil i loňského sjezdu, kde straníkům slíbil svůj volební hlas.

Na vratech od garáže divadla Husa na provázku se v roce 2018 objevilo graffiti o Zemanovi. Vytvořil ho brněnský streetartový umělec Timo.
Zeman z hrobu, hlásá graffiti na vratech divadla Husa na provázku

SPO vede Jan Veleba, prvním místopředsedou je Keremidský. Mezi místopředsedy je také Martin Nejedlý, hlavní Zemanův poradce. Strana dříve ve svém názvu nesla i prezidentovo jméno, Zeman je stále jejím čestným předsedou.

Kvůli neúspěchu ve volbách nyní strana zvažuje svůj další postup. Veleba tento týden řekl Mladé frontě Dnes, že na sjezdu vystoupí s návrhem, aby strana oslovila ČSSD s nabídkou úzké spolupráce, kdy by zástupci SPO mohli jít do senátních a komunálních voleb na kandidátkách ČSSD. Nové vedení sociální demokracie v čele s předsedou Janem Hamáčkem a prvním místopředsedou Jiřím Zimolou se k návrhu postavilo zdrženlivě.

Keremidský dnes ČTK řekl, že diskuze o této myšlence se na sjezdu povede. Odpověď ČSSD ale podle něj byla jasná. "Rozhodně nechystáme fúzi s ČSSD. Navrhli jsme nějakou spolupráci a nabídka nebyla brána nějak pozitivně, rozhodně se nikam vnucovat nebudeme. Jsme svébytná strana a svébytnou stranou zůstaneme," dodal.

SPO v minulosti spolupracovalo v krajských volbách s SPD Okamury. "Zemanovci" poté chtěli ve spolupráci pokračovat i ve sněmovních volbách, což podporoval i Zeman. Vztahy vedení obou stran se ale výrazně zhoršily a strany se rozešly.

Miroslav Šlouf
Pohřeb Miroslava Šloufa proběhne v sobotu ve strašnickém krematoriu