„Mluvili jsme o prioritách i o státním rozpočtu, máme skvělá čísla. Investice stoupají, to pana prezidenta vždycky zajímá,“ uvedl premiér Babiš. Za prioritu své vlády označil rekodifikaci stavebního zákona, která by zrychlila vydávání stavebních povolení.

Oba muži prý také hovořili o tom, jak podpořit český export. „Pan prezident plánuje nějaké cesty do zahraničí, v dubnu se chystá do Číny. Já se chci také aktivizovat, co se týče podpory našeho exportu. Chceme pomáhat víc než doposud,“ uvedl premiér s tím, že s prezidentem mají koordinační schůzku na toto téma 30. ledna.

Lavinové nebezpečí. Ilustrační snímek
V Krkonoších vzrostlo lavinové nebezpečí na značné. Na hřebenech je metr sněhu

O možné rekonstrukci vlády prý prezident s premiérem nemluvili. „Nebavili jsme se o tom, byli jsme tam s manželkami a na tohle nebyla vhodná chvíle. Domluvili jsme se, že se potkáme zvlášť. Rekonstrukci nevylučuji, ale nejprve se potkám s ministry,“ řekl Babiš.

Vtipkování i narážky

Po příchodu českého premiéra si prezident neodpustil žertování i narážku, že by si přál, aby byl Babiš premiérem i po dalších volbách. „Andrej má takovou velkou kytku a já mám takovou malou, ale zase hezčí,“ uvedl Zeman před obědem. "Předpokládám, že se takhle setkáme ještě čtyřikrát a doufám, že jste pochopili skrytý význam této věty," dodal český prezident posléze. 

Premiérský mandát Babišovi vyprší za tři roky. Zeman tak počítá s tím, že se Babiš stane předsedou vlády i po dalších volbách. 

Oba páry se dnes mohou těšit na předkrm, kterým bude paštika z kachních jater na portském víně. Jako hlavní chod se bude podávat candát pečený na másle se zámeckými bramborami a máslovou zeleninou. Dezertem bude domácí žloutkový krém s karamelovou krustou a ovocný sorbet.

Tradice novoročních obědů

Tradici novoročních obědů založil exprezident Václav Klaus v roce 2004. S manželkou Livií hostili tehdejšího premiéra Vladimíra Špidlu a jeho ženu Viktorii. Podle Archivu Kanceléře prezidenta republiky se k obědu podávala šunková rolka, zeleninový vývar a jelen z lánské obory.

Babišovi s prezidentem a jeho chotí poprvé poobědvali loni. Jako hlavní chod se tehdy podávala svíčková na smetaně s houskovým a karlovarským knedlíkem.

Ministerstvo pro místní rozvoj. Ilustrační foto
Vyšetřování zakázek MMR odloženo. K trestnému činu nedošlo, tvrdí policie