Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemědělci blokovali silnice a rozdávali rohlíky a jogurt

Praha - Protesty zemědělců proti nízkým výkupním cenám mléka už na většině území Česka skončily.

29.6.2009 5
SDÍLEJ:

Mezi místa, kde v pondělí protestovali zemědělci z Plzeňska, patřil i kruhový objezd na výpadovce na Karlovy Vary. Zemědělci brzdili dopravu pomalou jízdou nákladních i osobních aut (na hlavní tah je zakázán vjezd traktorů)Foto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Plzeň, Chotíkov – Čtyři desítky nákladních a osobních automobilů ověšených státními vlajkami, černými prapory i transparenty blokovaly v pondělí ráno dopravu na silnici I/20 Plzeň–Karlovy Vary. Severoplzeňští zemědělci se tímto způsobem připojili k celostátnímu protestu proti rostoucím výkupním cenám mléka a vybíjení krav.

Za konvojem jejich automobilů se táhly stometrové kolony a od řidičů si zemědělci vyslechli nevybíravé nadávky, ale i projevy sympatie. Řidičům nejvíce tekly nervy na kruhovém objezdu u hypermarketu Globus.

Řidiči: Předjíždění kolony je o život

„Pošlete ty č***ky někam, tady se akorát něco stane! Předjíždění tý kolony, to je o život!“ rozčiloval se jeden z řidičů a z okénka volal směrem k policistům, kteří na akci dohlíželi. Žena, již náklaďáky na objezdu prakticky zablokovaly, si zase ulevila zatroubením klaksonu a poklepáním na hlavu.

Zemědělcům šlo o to, dopravu co nejvíce zdržet. „Policie nám zakázala vyjet sem s traktory, takže máme náklaďáky a osobáky. Také nesmíme úplně zastavit, jinak dostaneme dva tisíce pokuty. Tak prostě jenom budeme jezdit pomalu a pořád zpomalovat,“ řekl organizátor akce Jiří Vaněk, ředitel Úněšovského statku.

Nestůjte, jeďte, domlouvali policisté

Po půlhodině trvání protestu už byla situace na silnici k nevydržení a policisté se rozhodli dopravu odklonit. Lidé, kteří jeli ve směru od Karlových Varů, se pak do Plzně dostávali přes Čemíny a Město Touškov, automobily z opačného směru projížděly Zálužím. „Dopravě to hodně ulevilo. Řidiče jsme na objízdnou trasu směrovali i u Ejpovic na Rokycansku, kde se konal druhý protest,“ uvedla mluvčí krajských policistů Martina Kohoutová.

Podle Kohoutové zemědělci pokuty nedostali. Policisté jim jen museli domlouvat, aby se rozjeli a nezastavovali. „Nezaznamenali jsme žádný přestupek, který by bylo třeba takto řešit,“ doplnila. To nejvážnější, co se na silnici odehrálo, tak byly jedině slovní přestřelky. „Jste banda sr*čů, nic jinýho!“ křičel jeden z přihlížejících mužů, který si kolonu a zácpu na objezdu také fotil. Nechybělo moc a zemědělec po slovech „Pojď sem ,já ti to vysvětlím“ málem opravdu z auta vystoupil.

Rozdávali rohlíky a jogurty

Oblíbenější byla dvojice mužů v zelených kombinézách, kteří stáli u silnice a projíždějícím řidičům dávali rohlíky a jogurty. „Berte si, tohle se dělá z úněšovského mléka,“ hlásali. Kromě jídla ale rolníci rozdávali také letáky, které jejich důvody dopodrobna vysvětlovaly.

„Vloni jsme prodávali mléko našich krav za 9 Kč za litr, letos nedostáváme ani 6 Kč. Vloni jste kupovali mléko za 15 a jogurt za 9 korun, letos je cena skoro stejná. My proděláváme, zabíjíme své krávy a vy platíte cenu stejně vysokou,“ píše se na letáku.

„Je to těžké. Na jednu stranu chápu zemědělce, že se jim ta situace nelíbí, ale jestli je nutné, aby dělali takovéhle věci. Jenom si proti sobě poštvou lidi. Já jet dneska na Vary, tak bych jim nadával jako divý,“ komentoval dění Jaroslav šašek z Plzně, který ke Globusu přijel za nákupy, ale kolonám se ještě vyhnul.

Zemědělci po karlovarském tahu projížděli od devíti do jedenácti hodin. Před polednem se doprava vrátila do normálních kolejí.

Blanensko -Traktory s valníky, náklaďáky a další zemědělská technika. Na čele kolony policista na motocyklu. Ze vzduchu situaci monitoruje policejní vrtulník. Je devět hodin ráno a z bořitovského zemědělského podniku vyráží skupina strojů a vozidel k protestní akci. Cíl silniční tah I/43 z Brna do Svitav. Další konvoj vyráží ve stejnou dobu z Letovic směrem na Černou Horu.

Do akce zemědělců z Blanenska, kteří protestovali pomalou jízdou proti nízkým výkupním cenám mléka a masa, se dnes zapojilo v úseku Černá Hora – Stvolová podle policejní odhadů přes šest desítek strojů, traktorů a aut. Svůj nesouhlasný postoj k současné situaci na trhu vyjádřili zemědělci z Rájce-Jestřebí, Lysic, Letovic, Skalice a další. „Protestní akce na I/43 zkomplikovala provoz, ale nakonec se obešla bez nehod a zranění,“ řekl Radek Sperát z blanenského policejního oddělení.

Dlouhé zácpy

Jakmile se oba konvoje zemědělské techniky dostaly na tah z Brna do Svitav, začaly se za nimi tvořit okamžitě zácpy několik set metrů dlouhé. Policisté se na vhodných místech snažili řídit dopravu kyvadlově. „Protestu rozumím. Vím, že zemědělci mají problémy. Od státu ani z Evropské unie nemají takou podporu, jakou by potřebovali, ale podle mého si vybrali dost nebezpečný úsek silnice. V zácpě může spousta lidí ztratit nervy a začít riskantně předjíždět. Je to nebezpečné,“ poznamenal Jan Mlčoch, jenž uvíznul v koloně cestou do Letovic.

Podle slov šéfa okresní agrární kolony Blansko, Kamila Vystavěla bylo omezení dopravy na silnici I/43 pro zemědělce krajním řešením. „Akcí jsme chtěli poukázat na kritickou situaci v zemědělství. Současné výkupní cena mléka a masa jsou pro pěstitele naprosto likvidační. Tyto poměry chceme přiblížit také obyčejným lidem. Ti totiž častou jdou do obchodu, koupí si v akci mléko a netuší, co všechno se kolem toho děje,“ dodal Vystavěl.

Policisté se snažili dopravu usměrňovat

Policisté kolony zemědělců na několika místech zastavili a pouštěli auta, co jela za nimi. Provoz nejvíce váznul v úseku Sebranice – Letovice. „V těch místech jsou jen dva jízdní pruhy a nebylo možné řídit dopravu kyvadlově. Na ostatních místech se nám dařilo udržet plynulost provozu v rozumných mezích,“ přiblížil situaci v době protestní akce policista Radek Sperát.

Poslední zemědělské stroje opustily silnici I/43 v půl dvanácté. „Lidé si možná ťukali na čelo a nadávali, proč tady na silnici šaškujeme a brzdíme provoz. Jenže k nám se všichni staví zády. Evropská unie, vláda, obchodníci. Nikoho nezajímá, že krachujeme. V obchodech je máslo a mléko pořád levné, takže to lidé neřeší. Jenže pro nás jsou výkupní ceny masa a mléka nepřijatelné,“ řekl jeden z účastníků protestu, který si přál zůstat v anonymitě.

Pomalou jízdou blokovali dálnici na Hodonínsku

Deset náklaďáků, nějaké traktory a čtrnáct osobních aut poslali v pondělí zemědělci z Hodonínska na brněnskou dálnici a přímo do Brna. Pomalou jízdou chtěli blokovat provoz, aby upozornili na dlouhodobé problémy v zemědělství.

„Myslím, že se nám to podařilo. Nikdo totiž naše problémy neřeší a naše politiky a ani nikoho to vlastně nezajímá, přestože české potraviny by měly být základ a měli bychom se jich držet,“ řekla ředitelka Okresní agrární komory v Hodoníně Milada Zimáková. Stávka se podle ní uskutečnila bez problémů. „Policie, která tam dělala dohled, byla velmi vstřícná. Všichni naši řidiči se chovali slušně, nikdo si nedovolil jet v odstavném pruhu,“ popsala. Mezi stávkujícími byli zástupci minimálně patnácti podniků, které se na Hodonínsku zabývají chovem dojných krav. Ten je zde na ústupu a několik firem už již zkrachovalo.

„Zemědělci už nevědí jak dál. Budeme dělat všechno proto, aby nedošlo k vybíjení skotu. Není to jen otázka mléka, ale na něm jsou závislé mlékárny, dodavatelé technologií, údržba luk a pastvin a podobně,“ doplnila Zimáková, která tvrdí, že zemědělci prodělávají na litru mléka minimálně dvě koruny. „Nemohou takto fungovat donekonečna. Vždyť dnes nedostávají za mléko ani šest korun za litr. Jeho cena by se přitom měla pohybovat minimálně kolem devíti korun,“ spočítala.

Blokace se nevyhnula ani východním Čechám

Nepříjemnou jízdu v kolonách museli v pondělí dopoledne absolvovat řidiči na silnicích východních Čech. Dopravu blokovali zdejší farmáři. Chtěli upozornit na nízké výkupní ceny mléka. Asi 60 traktorů a jiných zemědělských vozidel brzdilo jízdu po silnicích na Rychnovsku a Náchodsku..

„Akce splnila svůj účel. Dali jsme o problému vědět,“ sdělil médiím předseda zemědělské společnosti ZEPO Bohuslavice Josef Lukášek. Jím vedená kolona téměř tři hodiny putovala mezi Bohuslavicemi, Městcem, Novým Městem nad Metují a Dobruškou. Zemědělci nechávali mezi svými traktory, bagry a cisternami rozestupy, takže je ostatní řidiči mohli předjíždět. „V Novém Městě řídila průjezd kolony policie. Šoféři byli obezřetní, žádná kolize se nastala,“ řekla mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.

Bez komplikací se podle ní obešla i jízda kolony asi deseti farmářských vozidel mezi Policí nad Metují a Broumovem.

Největší problémy se čekaly na silnici první třídy mezi Dobruškou a Rychnovem nad Kněžnou, na kterou proti sobě vyrazily dvě kolony celkem asi 30 traktorů a další techniky. „Doprava se zpomalila, ale nešlo o nic výrazného. Občas se za traktory vytvořila kolona deseti až 20 aut. Mnoho řidičů kolony objelo po vedlejších silnicích,“ řekla mluvčí rychnovské policie Alena Kacálková.

V sousedním Pardubickém kraji se protestní akce zúčastnila přibližně stovka traktorů a osobních aut. Vozidla pomalou okružní jízdou dvě hodiny blokovala dopravu na silnici I/35 mezi tunelem Hřebeč a Moravskou Třebovou.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU

29.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Místo vraždy ulice Slavíčkova u křižovatky se Sokolovskou ulicí.
AKTUALIZOVÁNO
15

Vražda v Jihlavě: Muž střílel po protijedoucím vozidle, řidička nepřežila

Letiště Schiphol v Amsterdamu, ilustrační foto
AKTUALIZOVÁNO
1

Na amsterdamské letiště vnikl muž s nožem, policie ho postřelila a zatkla

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

Zjistěte během několika málo sekund, co nejdůležitějšího přinesl dnešní den.

Při bitkách mezi izraelskými vojáky a Palestinci čtyři Palestinci zahynuli

Izraelští vojáci zabili v pátečních přestřelkách čtyři Palestince a nejméně 150 dalších zranili. Palestinci pokračují už druhý týden v násilných protestech proti tomu, že americký prezident Donald Trump uznal Jeuzalém za izraelské hlavní město. 

Dřina s odměnou. Češi vyzráli na Kanadu

/FOTOGALERIE/ Po skvělém obratu proti Finům přišla další těžká zkouška. Čeští hokejisté ji zase zvládli, v pátek na ledě v Moskvě porazili Kanadu 4:1.

AKTUALIZOVÁNO

Rakouskou vládu vytvoří lidovci a svobodní, domluvili se

Rakouská lidová strana (ÖVP) a protiimigrační Svobodná strana Rakouska (FPÖ) se po dvou měsících dohodly na uzavření vládní koalice. Informovala o tom agentura APA.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT