Nejznámější novodobý dopad planetky se odehrál v roce 1908 ve vzdálené neobydlené oblasti západní Sibiře u říčky Tunguzka. Meteor měl v průměru okolo 60 metrů, ale ještě před dopadem na povrch se rozpadl, a nevytvořil tak kráter. I tak ale vyvrátil stromy v okruhu 50 kilometrů a zvuk exploze prý byl slyšet až v Londýně.

Astronomové ujišťují, že u planetky s označením 2012 DA14 tentokrát nic podobného nehrozí. Dráhu tělesa dokážou díky nejmodernější technice s velkým předstihem přesně spočítat. Asteroid se k Zemi na vzdálenost desetiny cesty ze Země na Měsíc přiblíží zhruba ve 20:25 SEČ, kdy přeletí nad pobřežím asijského ostrova Sumatra rychlostí 7,8 kilometru za sekundu.

„V průměru se asteroid této velikosti do takové blízkosti Země dostává každých 40 let. Srážka s naší planetou hrozí každých 1200 let," upřesnil specialista na objekty nacházející se blízko Země Donald Yeomans z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Magnet pto pozorovatele

Průlet tělesa kolem Země bude magnetem i pro amatérské pozorovatele noční oblohy. Za příznivého počasí by měli být schopni asteroid o průměru 45 metrů a hmotnosti 135.000 tun pozorovat jen s pomocí obyčejného triedru z východní Evropy, Austrálie a Asie. Jeho jas bude jen o málo slabší než u hvězd viditelných pouhým okem.

Jen několik minut po svém nejjasnějším průchodu doputuje asteroid nad střední Evropu, vyjde na východě společně se souhvězdím Panny. V té době však nastane zatmění planetky a pozorovat ji bude možné až ve 20:48.

Pokud by asteroid této velikosti dopadl na Zemi, způsobil by podle expertů škody srovnatelné s pádem tunguzského meteoritu, ale nešlo by o globální katastrofu. Na vyhlazení dinosaurů před více než 65 miliony byl podle jedné z teorií zapotřebí asteroid o průměru kolem deseti kilometrů.

V sousedství naší planety se nachází okolo půl milionu malých asteroidů, které je obtížné vystopovat. Ještě před deseti lety by nedokázali planetku 2012 DA14 vůbec odhalit. Zatím jsou schopni v blízkosti Země odhalit 95 procent asteroidů o průměru jednoho kilometru a více.

Američtí vědci mezitím pracují na možnostech odklonění asteroidů. Mezi jejich plány patří mimo jiné využití dopadových projektilů, vychylovacích gravitačních traktorů, laserových paprsků, či dokonce jaderných bomb.

Zdroj: Youtube