Bývalý šéf a spoluzakladatel TOP 09 Miroslav Kalousek v noci o úmrtí Schwarzenberga informoval. „Bylo mi jasné, že se to blíží, ale stejně je to úder. Byl to jeden z nejdůležitějších a nejlaskavějších lidí v mém životě. Ať odpočívá v pokoji, ČR by mu měla být navždy vděčná za vše, co pro ni nezištně vykonal,“ napsal na sociální síti X.

V rozhovoru pro Českou televizi doplnil, že Schwarzenberg nebyl jen jeho profesním partnerem, ale také přítelem a morálním vzorem. „Jeho pobyty v nemocnici byly od jara čím dál častější, ale Karel to stále snášel, byl celoživotní optimista,“ uvedl.

Zemřel Karel Schwarzenberg. Bylo mu 85 let:

Karel Schwarzenberg.
Zemřel Karel Schwarzenberg. Někdejší český ministr byl v kritickém stavu

Málokdo si podle Kalouska uvědomuje, co vše Karel Schwarzenberg pro Českou republiku vykonal.

K úmrtí významné osobnosti se už vyjádřil i český prezident Petr Pavel. „Odešel ve všech ohledech velký muž. Služba naší zemi pro něj byla nejen kontinuitou rodu, ale naprosto přirozeným posláním. Bylo mi velkou ctí znát ho osobně. Jeho noblesu, moudrost, laskavý homor a evropský přesah budu postrádat. Upřímnou soustrast rodině,“ napsal na sociálních sítích.

Rád jsem s ním diskutoval, řekl Zeman

Bývalý prezident Miloš Zeman dnes dopoledne prohlásil, že si svého politického oponenta vážil. „Vážil jsem si Karla Schwarzenberga jako svého soupeře v prezidentské volbě, rád jsem s ním diskutoval i poté, co jsme se oba stali důchodci na invalidním vozíku,“ napsal v reakci na Schwarzenbergovo sobotní úmrtí na svůj facebookový účet.

Ve věku 85 let zemřel bývalý ministr zahraničí a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg (na snímku z června 2022).Ve věku 85 let zemřel bývalý ministr zahraničí a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg (na snímku z června 2022).Zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Zeman a Schwarzenberg byli soupeři v druhém kole první přímé volby prezidenta v Česku v roce 2013. Zeman tehdy zvítězil se ziskem 54,80 procenta hlasů. „Naposledy jsme se nedávno setkali na jeho zámku v Dřevíči, a bylo to velice příjemné a milé setkání,“ doplnil Zeman.

Dýmku už spolu nestihneme, napsal premiér

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že mu bylo ctí zasedat spolu s Karlem Schwarzenbergem ve vládě. Zprávu o úmrtí bývalého šéfa diplomacie podle jeho slov přijal s hlubokým zármutkem. „Byl významnou osobností českého exilu a české politiky posledních desetiletí, pomáhal nám získávat respekt a dobré jméno v zahraničí. Jeho rozhled, zkušenosti a noblesa nám budou velmi chybět," konstatoval.

Připomeňte si upřímný rozhovor Deníku s Karlem Schwarzenbergem:

Karel Schwarzenberg byl upřímný politika. Nebál se říci, co si myslí. Připomeňte si rozhovor Deníku.
Karel Schwarzenberg: Kdo nevolí, volí hajzly. Babiše přirovnal k prostitutce

Váží si také toho, jak Schwarzenberg v době totality pomáhal českému disentu, a toho, že se po roce 1989 rozhodl nezištně sloužit Česku v řadě funkcí. „Před pár týdny jsem ho navštívil v nemocnici a slíbili jsme si, že se sejdeme brzy u něj doma. Mrzí mě, že tu dýmku už spolu nestihneme,“ dodal Fiala.

Senátoři na Karla Schwarzenberga vzpomínají jako na člověka, který ostatním ochotně pomáhal a který se v zahraničí těšil velké autoritě. Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) Schwarzenbergovo jméno otvírá Česku dveře. Napsal to na síti X.

Nahlédněte do rodiného alba Karla Schwarzenberga:

„Někdy se zdálo, že Karel Schwarzenberg při jednání neposlouchá, že jakoby dříme. Potom najednou promluvil a bylo jasné, že celou dobu pozorně vnímal vše kolem sebe. Vždy pomáhal a jeho jméno nám otvírá dveře. Viděl dál než ostatní a pro ČR odvedl obrovský kus práce,“ uvedl Vystrčil.

Kondolence z TOP 09

Slova úcty ke Karlu Schwarzenbergovi vyjádřili na sociálních sítích kromě Kalouska i další zástupci TOP 09. „Pro mě byl vždy symbolem návratu svobody, demokracie a dalších tradičních evropských hodnot do naší země. Velká čest jeho památce. Jeho osobnost, myšlenky a neuvěřitelný nadhled budou hodně chybět,“ uvedl Jiří Pospíšil, který vedl TOP 09 mezi lety 2017 a 2019.

Čerstvě zvolený místopředseda strany Matěj Ondřej Havel uvedl, že Schwarzenberg mu bude do konce života inspirací. „Byl jedním z nejdůležitějších porevolučních politiků a největších charakterů našeho národa,“ napsal.

Bývalý šéf Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík, jehož hnutí s TOP 09 v minulosti úzce spolupracovalo, mluví o Schwarzenbergovi jako o jednom z největších státníků a vizionářů, které v životě potkal. „Učil nás, že 'pomáhat se musí'. Moudrý, laskavý, noblesní a vnímavý člověk. Měl naplněný život. Ať odpočívá v pokoji,“ uvedl.

Přečtěte si vzpomínku na Karla Schwarzenberga, muže, který pomohl polistopadové svobodě:

Luboš Palata
Karel Schwarzenberg, kníže české země. Velký muž, který pomohl svobodě

Bývalý šéf poslanců STAN Jan Farský napsal, že Schwarzenberg noblesně sloužil. „Bude chybět, není kdo by jeho místo nahradil. Děkuji. Za každý rozhovor, který nutil přemýšlet a ptát se, jak bych mohl být i já prospěšnější. Vyplatilo se vždy poslouchat každé jeho slovo. Naplněný život. Šlechtic,“ uvedl.

Schwarzenberga na sobotním sněmu TOP 09 zmiňovala v projevech řada politiků strany. Původní program počítal i s jeho vystoupením, které se však kvůli zdravotnímu stavu prvního předsedy TOP 09 neuskutečnilo.

Ministři zmiňují vlastenectví a úctu demokracii

Vlastenectví, úctu k demokracii či nezastupitelnou roli ve formování české politické scény zmiňují v souvislosti se Schwarzenbergem i další představitelé současné vlády. Bývalý šéf diplomacie Schwarzenberg, který zemřel v sobotu ve věku 85 let, byl státníkem a odvážným člověkem, napsali představitelé kabinetu ČTK a na sociálních sítích.

„Charisma, elegance, důstojnost, inteligence, laskavost a skvělý břitký humor. Tohle všechno (a mnohem víc) nám dával Karel Schwarzenberg,“ napsal ČTK vicepremiér Vít Rakušan (STAN).

Dokument Můj otec, kníže z roku 2022 vypráví neobvyklý příběh Lily Schwarzenbergové a jejího otce Karla:

Zdroj: Youtube

Schwarzenberg se podle něj dokázal bavit s každým a uměl dát každému najevo, co si o něm myslí. „Miloval tuhle zemi, byl vlastencem, který nesnášel ukřičenost a záludnost všech populistů a totalitářů. Symbolizoval dobrou tradici, nebál se ale mládí a změn,“ doplnil.

Vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) ČTK napsal, že Schwarzenberg byl klíčovou postavou, která formovala politickou scénu naší země. Státní vyznamenání od Václava Havla a Petra Pavla jsou podle Bartoše svědectvím Schwarzenbergovy výjimečné role v rozvoji ČR. „I přes názorové rozdíly v politice jsem si ho jako člověka a politika vážil. Jeho postoje k demokracii byly inspirací pro mnohé,“ dodal.

Karel Schwarzenberg vyrůstal i na zámcích Orlík a Čimelice. Na dětství prožité na jihu Čech rád vzpomínal:

Karel Schwarzenberg se členem schwarzenberské gardy v Českém Krumlově.
Karel Schwarzenberg na jihu Čech rád vzpomínal na své dětství

Odešel státník, konstatoval ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). „Svým životem a veřejným působením formoval českou společnost v jejím demokratickém vývoji více jak třicet let. Ač jsem s ním ne vždy souhlasil, vždy jsem si jej vážil, protože právě souboj názorů a postojů buduje občanskou společnost,“ napsal.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) poděkoval Schwarzenbergovi za nesmazatelnou stopu při obnově demokracie.